Ełckie lokomotywy

Wszystko o działalności Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Przepraszam ze powtarzam ale chcem aby kolega Arile wiedzaił od kogo dostał tą opinie.
Kolego Arielu. Należe do PTMKŻ i KMKOlsztyn uważamze PSMK jest cenionym towarzystwem posaidajacym w zbiorach ciekawe zabytki historii kolejnictwa oraz zrzesza osoby które są znane wsród miłośników kolei i zastanawia mnie jdno czy Ty po za klepaniem jakis durnych rzeczy na forum i nie tylko na forum to cos zalatwiłes do swojego klubu??Bo odnosze wrazenie ze chyba nie.
mgr inż. Sebastian Marszał
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

sdre pisze:zastanawia mnie jdno czy Ty po za klepaniem jakis durnych rzeczy na forum i nie tylko na forum to cos zalatwiłes do swojego klubu??Bo odnosze wrazenie ze chyba nie.
:roll: :shock:
Kolego sdre, Ariel jest prezesem PSMK, a taboru to oni uratowali ze trzy razy więcej niż PTMKŻ.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Ariel Ciechański
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 25 paź 2004, 15:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Ariel Ciechański »

Bernard pisze:
sdre pisze:zastanawia mnie jdno czy Ty po za klepaniem jakis durnych rzeczy na forum i nie tylko na forum to cos zalatwiłes do swojego klubu??Bo odnosze wrazenie ze chyba nie.
:roll: :shock:
Kolego sdre, Ariel jest prezesem PSMK, a taboru to oni uratowali ze trzy razy więcej niż PTMKŻ.
Nie Bernardzie, jestem tylko członkiem Zarządu Głównego PSMK. :-)
A co do uwag Sebastiana, ja nie znajac go bliżej nie podejmowałbym się oceniać go publicznie, tak jak on uczynił w stosunku do mnie. :-( Trudno, może jest trochę młodszy ode mnie??? Ja w styczniu kończę 27 lat i od lipca 1994 czynnie, powtarzam CZYNNIE, uczestniczę w życiu Stowarzyszenia związanym z Parowozownią Skierniewice. Kolega Sebastian może zapytać wiele osób, co faktycznie Ariel C. w Stowarzyszeniu porabia (prócz wrzeszczenia oczywiście, bo jestem dość nerwowy ;-)). A tak na osłodę np. załatwiłem nieodpłatnie do zbiorów Stowarzyszenia 5 węglarek z lat 1900-1948. Wystarczy, czy mam nadal kontynować wątek autoreklamowy pod tytułem osiągnięcia Ariela C. dla chwały PSMK i ochrony zabytków kolejnictwa w Polsce?;-)
Tak btw nasze zbiory liczą już ok. 95 jednostek normalnotorowych....
Pozdrawiam
Ariel Ciechański
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Kolego Arielu!! Przepraszam za to co napisałem na forum wiem że to co inni przeczytali chyba nieda sie zmienic ale przyzanje sie do tego ze pomyliłem stowarzyszenia.Miałem na mysli Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Szynowego bo to własnie Prezes tego stowarzyszenia narobił nam szkod w naszym środowisku PTMKZ i KMKOLSZTYN.Myśle ze przyjmiesz moje najszczersze przeprosiny które wynikły ze złej interpretacji sktutu liter towarzystwa. JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM.
mgr inż. Sebastian Marszał
Gość

Post autor: Gość »

sdre pisze:Kolego Arielu!! Przepraszam za to co napisałem na forum wiem że to co inni przeczytali chyba nieda sie zmienic ale przyzanje sie do tego ze pomyliłem stowarzyszenia.Miałem na mysli Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Szynowego bo to własnie Prezes tego stowarzyszenia narobił nam szkod w naszym środowisku PTMKZ i KMKOLSZTYN.Myśle ze przyjmiesz moje najszczersze przeprosiny które wynikły ze złej interpretacji sktutu liter towarzystwa. JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM.
Ależ oczywiście :-) A tak btw chodzi Ci o SHTS z Kwidzynia czy SSKS z Warszawy??

Pozdr.
CAr.
Ariel Ciechański
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 25 paź 2004, 15:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Ariel Ciechański »

Anonymous pisze:
sdre pisze:Kolego Arielu!! Przepraszam za to co napisałem na forum wiem że to co inni przeczytali chyba nieda sie zmienic ale przyzanje sie do tego ze pomyliłem stowarzyszenia.Miałem na mysli Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Szynowego bo to własnie Prezes tego stowarzyszenia narobił nam szkod w naszym środowisku PTMKZ i KMKOLSZTYN.Myśle ze przyjmiesz moje najszczersze przeprosiny które wynikły ze złej interpretacji sktutu liter towarzystwa. JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM.
Ależ oczywiście :-) A tak btw chodzi Ci o SHTS z Kwidzynia czy SSKS z Warszawy??

Pozdr.
CAr.
Przepraszam, nie zalogowałem się :)
Ależ oczywiście :-) A tak btw chodzi Ci o SHTS z Kwidzynia czy SSKS z Warszawy??
Pozdr.
CAr.
Pozdr.
CAr.
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Chodzi o ten z Warszawy ten co ponoc ma siedzibe w PLK.Myśle ze kolega Ariel przyjął przeprosiny:)Pozdrawiam
mgr inż. Sebastian Marszał
Gość

Post autor: Gość »

sdre pisze:Chodzi o ten z Warszawy ten co ponoc ma siedzibe w PLK.Myśle ze kolega Ariel przyjął przeprosiny:)Pozdrawiam
Jak napisałem, przyjąłem :-)
Pozdr.
CAr.
Ariel Ciechański
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 25 paź 2004, 15:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Ariel Ciechański »

Anonymous pisze:
sdre pisze:Chodzi o ten z Warszawy ten co ponoc ma siedzibe w PLK.Myśle ze kolega Ariel przyjął przeprosiny:)Pozdrawiam
Jak napisałem, przyjąłem :-)
Pozdr.
CAr.
Kurcze pijane to logowanie doprowadzi mnie do szału ;-). Powyższy post jest mój.
CAr.
Pozdr.
CAr.
Robert77
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2012, 11:46

Parowozy z Ełku (Ol49-80)

Post autor: Robert77 »

Witam.
W związku z tym że sprawa którą chciałem poruszyć dotyczy głównie ratowania zabytkowych parowozów z Ełku, szukam szybkiego kontaktu z p. Mirosławem Sawczyńskim oraz lokalnymi miłośnikami kolei.

Sprawa została poruszona na forum:
http://forumkolejowe.pl/lokomotywa-paro ... vt3591.htm

Liczą się dosłownie godziny bo w poniedziałek złomiarz może chcieć pociąć OL49-80 na żyletki.

Pozdrawiam.
Robert Dylewski
Stellwerk

Re: Parowozy z Ełku (Ol49-80)

Post autor: Stellwerk »

Robert77 pisze: szukam szybkiego kontaktu z p. Mirosławem Sawczyńskimi
Jest on radnym w Ełku, więc mozna spróbować go znależć przez Urząd Miasta Ełku. Ale to dopiero w poniedziałek :sad:

A tak w ogóle, to warto przeczytać o wspaniałych planach skansenu kolejowegow Ełku. Z tekstu opublikowanego w pazdzierniku 2010:
brać kolejarska czeka na obiecane utworzenie skansenu kolejowego w Ełku. Miasto rozrosło się także dzięki kolei, a na bocznicach stoi zdezelowany sprzęt, niszczeją świadectwa potęgi tego węzła kolejowego.
To ma się rychło zmienić, ponieważ ta część historii Ełku znajdzie ważne miejsce w organizowanym Muzeum Historycznym Ziemi Ełckiej.[...]
Wśród działów znajdzie się[ ...] także ełckie kolejnictwo. Będzie to utrwalenie dziedzictwa przemysłowego miasta, a właśnie kolej dała mu potężny impuls rozwojowy [...]
Na siedzibę muzeum wybrano jeden z pokoszarowych budynków przy ul. Kościuszki. Muzeum ma ruszyć najwcześniej w 2012 roku.
Czyli jak zwykle są cudowne perspektywy a potem....
Mecenas
Osobowy
Posty: 68
Rejestracja: 24 wrz 2009, 13:26

Post autor: Mecenas »

Robert - wysłałem Ci numer na PW.
Daj znać czy odebrałeś.
Pz.
Robert77
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2012, 11:46

Post autor: Robert77 »

Znam plany powstania skansenu. Dziś porozmawiałem z p. Mirosławem w kwestii ratowania tych zabytkowych lokomotyw, które stoją w Ełku. Głównie trzeba ratować parowozy należące do PKP S.A oraz ten co już należy do złomiarza.

Został zawiadomiony WUOZ Olsztyn. Sprawa została nagłośniona w mediach.

Materiał o sprawie ełckich parowozów ukazał się w olsztyńskiej TVP (Informacje) 3 sierpnia br. o godz. 18:30 (od 11:52 minuty):

http://www.tvp.pl/olsztyn...dz-1830/8168131

Przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Olsztyna wypowiada się że Ol49-80 posiada wątpliwą wartość zabytkową!!!!

ten człowiek powinien stracić posadę w WUOZ Olsztyn. Człowiek delikatnie mówiąc minął się z powołaniem...

Materiał w Teleexpressie o 17:00 (od 10:14 minuty):
http://tvp.info/teleexpre...12-1700/7994342

Oto list do przedstawiciela WUOZ Olsztyn:

Szanowny Panie Grzegorzu,

Otrzymałem przed chwilą informację pochodzącą od osoby, która rozmawiała telefonicznie z panią Dorotą Kudan z PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku (okazuje się, że oddział w Olsztynie został zlikwidowany, czy też raczej podporządkowany temu w Gdańsku). Wynika z niej, że wiosną br. PKP S.A. powiadomiło WUOZ Olsztyn o zamiarze sprzedaży zabytkowych pojazdów szynowych w drodze przetargu (PKP jest m.in. w posiadaniu tzw. "zwrotki" od pisma skierowanego do WUOZ Olsztyn). Nie wykazaliście wówczas Państwo żadnego zainteresowania sprawą. Wobec tego PKP S.A. OGN Gdańsk sprzedało w drodze przetargu pojazdy firmie złomiarskiej. Konkretne informacje są skłonni Państwu przekazań niezwłocznie, nawet przez telefon. Namiary na panią Kudan - nr tel. stac. (89) 6775580 lub tel. kom. 697910375, e-mail: d.kudan@pkp.pl .
W związku z powyższym oczekuję od WUOZ Olsztyn podjęcia zdecydowanych działań w kwestii ostatecznego i jednoznacznego ustalenia (tj. zidentyfikowania) nowego właściciela pojazdów, czyli mówiąc wprost skontaktowania się Państwa z PKP S.A. OGN w Gdańsku i ewentualnie posłużenia się także faksem/mailem, etc.
W weekend Państwo nie działacie, a w poniedziałek od rana pojazdy mają być niszczone.
Przypominam, że parowóz Ol49-80 wraz tendrem oraz wagon towarowy - zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków w zw. z art. 3 pkt 1 i 3 tejże ustawy - podlegają ochronie bez względu na stan zachowania. Brak reakcji WUOZ Olsztyn może skutkować zniszczeniem zabytkowych pojazdów. W takim przypadku mielibyśmy do czynienia nie tylko z bezprawnym działaniem właściciela pojazdów, czyli firmą złomiarską, lecz również z niedopełnieniem obowiązków przez fukcjonariusza publicznego (art. 231 KK), czyli konserwatora zabytków.
Bardzo proszę o zdecydowane działania.

Z wyrazami szacunku
Fundacja Thesaurus
ul. Warpnowska 18, 60-453 Poznań.

Ponad to została zawiadomiona Komenda Główna Policji w Warszawie, która już zaczęła działać w piątek .

Po w/w liście WUOZ Olsztyn rozpoczął procedurę wpisu do rejestru zabytków parowozu Ol49-80 oraz zabytkowego wagonu 4-osiowego z 1935 r.

Jak się dowiedziałem w poniedziałek od godziny 8:00 złomiarz, który kupił parowóz ma zamiar go pociąć na żyletki.

Szukam też lokalnych miłośników kolei, którzy mogą w poniedziałek podskoczyć na miejsce i zrobić
parę fotek.

Mam nadzieję że się uda powstrzymać złomiarza.
Pozdrawiam.
Robert
Czekamy na rozwój wydarzeń.
Hamburger
Pospieszny
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:02

Post autor: Hamburger »

Może włączyć w to delegaturę WUOZ w Ełku:
Adama Mickiewicza 11
tel. 87 621 61 52
MICHDRU85
Towos
Posty: 41
Rejestracja: 31 paź 2010, 19:49
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków

Re: Parowozy z Ełku (Ol49-80)

Post autor: MICHDRU85 »

Stellwerk pisze:
Robert77 pisze: szukam szybkiego kontaktu z p. Mirosławem Sawczyńskimi
Jest on radnym w Ełku, więc mozna spróbować go znależć przez Urząd Miasta Ełku. Ale to dopiero w poniedziałek :sad:

A tak w ogóle, to warto przeczytać o wspaniałych planach skansenu kolejowegow Ełku. Z tekstu opublikowanego w pazdzierniku 2010:
brać kolejarska czeka na obiecane utworzenie skansenu kolejowego w Ełku. Miasto rozrosło się także dzięki kolei, a na bocznicach stoi zdezelowany sprzęt, niszczeją świadectwa potęgi tego węzła kolejowego.
To ma się rychło zmienić, ponieważ ta część historii Ełku znajdzie ważne miejsce w organizowanym Muzeum Historycznym Ziemi Ełckiej.[...]
Wśród działów znajdzie się[ ...] także ełckie kolejnictwo. Będzie to utrwalenie dziedzictwa przemysłowego miasta, a właśnie kolej dała mu potężny impuls rozwojowy [...]
Na siedzibę muzeum wybrano jeden z pokoszarowych budynków przy ul. Kościuszki. Muzeum ma ruszyć najwcześniej w 2012 roku.
Czyli jak zwykle są cudowne perspektywy a potem....

Muszę zabrać głos w tej sprawie gdyż pośrednio brałem udział w tym zamieszaniu, a może nawet i nie pośrednio.
Spotkałem się 2 raz z pełnomocnikiem ds MUZEUM.

Generalnie idea Pełnomocnika była taka, że tematyka kolejowa będzie zajmowała tylko niewielką część muzeum, w zupełnie innym budynku - co od razu średnio mi się to podobało
Ale jako ,,nikt'' w UM Ełk wychylać się nie chciałem i chyba średnio mogłem...

Aby móc cokolwiek zrobić w sprawie kolei powinna się zebrać grupa ludzi, tam na miejscu, usiąść i poważnie na ten temat porozmawiać. Sam Pan Mirosław mimo, że poczynił dużo dobrego, na 100% nie może zajmować się wszystkim. Na forum Gazety Współczesnej EŁK dodałem post.

Pozwolę sobie dodać go również tutaj - mam nadzieję, że MODERATOR pozwoli ? :)


Ełckimi parowozami, oraz niezwykle cenną pod względem historycznym infrastrukturą powinna zająć się grupa ludzi, miłośników kolei, którym nie jest obojętny los ełckiego węzła kolejowego. Wypisywanie komentarzy typu ,,złom na złomowisko'' jest nie na miejscu chociaż jeżeli ktoś się tym nie interesuje to wcale się mu nie dziwię, że tak pisze.


Proponuję powołać jakieś stowarzyszenie czy klub miłośników, który mógłby nad tym usiąść i pomyśleć.

Historie związane z utworzeniem Muzeum, które opisywane były w zeszłym roku na łamach GAZETY widzę, że przycichły i chyba nic się z tym do końca nie dzieje.

Sam mieszkam wiele kilometrów poza Ełkiem, ale bardzo chętnie wziąłbym udział w takim przedsięwzięciu.
Mając oprócz tego możliwość kontaktu z kimś kto w czasach kolei pracował (mówię tu o P. Mirosławie) i ma trochę doświadczenia oraz na pewno wiedzy można zrobić coś dobrego.

Osoby psioczące na ten pomysł niech się zastanowią czy kiedy ktoś ich dzieci zapyta o parowóz to czy takie dziecko nie otworzy ust nie podrapie się po głowie i nie powie ,,a co to jest parowóz'' ?

Nie zapominajmy, że to właśnie między innymi dzięki tym maszynom Ełk i wiele innych miast w Polsce mogło się rozwinąć.


Proponuję spotkać się w tej sprawie.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt @

Proponuję spotkanie w sobotę 18/08/2012 w Ełku - miejsce do ustalenia, tak samo jak godzina.
Umówmy się, że na wiadomości będę czekał do czwartku 16/08 - mam do Ełku ponad 200 km, ale bardzo chętnie przyjadę.

michael.2@wp.pl


Pozdrawiam.

Michał


PS: Czy mogę prosić Moderatora o nie usuwanie mojego wątku, a Redakcję o możliwość zamieszczenia takiego ogłoszenia gdzieś w kąciku wersji papierowej Gazety?
ODPOWIEDZ