Inicjatywy z udziałem WMTMK Olsztyn

Wszystko o działalności Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Inicjatywy z udziałem WMTMK Olsztyn

Post autor: Tomek »

W czasie ostatniego zebrania PTMKŻ ogłoszono, że w wyniku uzgodnień kierownictwo Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaoferowało jedną salę wystawową CMM na wystawę poświęconą kolei. Wystawa będzie trwała całe wakacje i będzie miała profesjonalną oprawę. Umiejscowona będzie w Gdańsku w spichrzu na Ołowiance (tam koło Sołdka). Zadaniem Miłośników Kolei jest określnie się co eksponować i dostarczenie eksponatów z własnych zbiorów wraz z opisami. Udziałw wystawie należy zgłosić do końca lutego.

I teraz pytanie. Co moglibyśmy wystawić jako KMK Olsztyn. Na zebraniu w Gdyni sporo osób zgłosiło akces do tej wystawy. Zaproponowano kilkaset zdjęć, sporo modeli kolejowych, będzie Lewin Leski i inne części makiety, będzie promowana ŻKD.

Ja proponowałbym zawiezienie którejś z naszych derezyn (ręczną albo DL2 albo je obie). DL2 prezntuje się dobrze, kiwajka wymaga gruntownego malowania.

Od razy zaznaczam, ze raczej byłby to prawdopodobnnie jedyne takie eksponaty na wystawie, więc byłby zauważone. Poza tym zainteresowaby sporo osób gdyż np. mogliby się na nich fotografować czy filmować

Oczywiście pozostalibyśmy na wakacje bez lekkich pojazdów, ale warto by było się zastanowić czy nie warto ich lepiej wystawić na profesjonalnej wystawie niż kolejny raz walczyć albo z silnikiem na motorówce albo z chaszczmi na kiwajce. A jak ktoś chce trochę powalczyć z torami to zawsze jest ŻKD na której sytuacja trochę nabrała rumienców i widać światełko w tunelu na dalsze w miarę stabilne funkcjonowanie kolejki.

Zaznaczam, że eksponaty będą ubezpieczone i chronione na zasadzie "jak w muzeum". Wstępne rozmowy na temat ewentualnego transportu już przeprowadizłem i raczej nie trzeba bęzie do tego dokładać czy raczej co kolwiek wykładać (no oprócz pracy i farby w doprowadzeni ich do stanu świecącego i przyciągającego uwagę gawiedzi)
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2016, 13:46 przez Tomek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

...warto by było się zastanowić czy nie warto ich lepiej wystawić na profesjonalnej wystawie niż kolejny raz walczyć albo z silnikiem na motorówce albo z chaszczmi na kiwajce. A jak ktoś chce trochę powalczyć z torami to zawsze jest ŻKD...
Czy to znaczy...? A może poczekam aż to pytanie postawi np. Pan Lucjan Wołos...
Freien Strecken für freien Menschen!
Przemek
Ekspres
Posty: 218
Rejestracja: 02 paź 2004, 09:55
Lokalizacja: Dobre Miasto

Post autor: Przemek »

Nie jest to najlepszy pomysł żeby wystawiać dwie drezyny w Gdańsku, i pozbawić się w ten spsób środka lokomocji na okres wakacji. Jedna powinna zostać do naszej dyspozycji. Co do drezyny silnikowej to wydaje mi się że zamiast o transporcie do Gdańska musimy pomyśleć o przywiezieniu jej do Dobrego Miasta. Zaprzyjaźniony "dziadek" który złozył mi silnik do IFY zrobi pożądek z silnikiem drezyny z którym Arek najwidoczniej nie daje sobie rady.To jest uzgodnione od zeszłych wakacji. I to przywieść jak najszybciej, przy temperaturze bliskiej zeru on (dziadek) może pracować. Nie możemy chyba sobie pozwolić na kolejny sezon pozbawiony działań imprezowych, a ZKD nie dla wszystkich może pełnić role substytutu Warmińskiej Kolei :D
Howgh! Powiedziałem!
pozdrawiam,
Przemek Trzaskowski
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

OK. Obecność Petrzaska trochę mnie ośmiela, a w dodatku pojawiają się nowe okoliczności.
Z jednej strony są zobowiązania KMK wobec nadrzędnej struktury a być może nawet oczekiwania tejże wobec KMK (28 stycznia 2006 r. odbyło się Walne zebranie PTMKŻ (...) Kilka słów o działalności członków zrzeszonych w KMK Olsztyn powiedział również T. Sokołowski. Sprawozdania przyjęto większością głosów. http://213.184.18.140/~ptmkz/aktual.htm )
Jest pomysł zastosowania drezyn w wersji dekoracyjnej (prawie tak, jakby użyć prezerwatywy przez nadmuchanie jej i powieszenie w widocznym miejscu). Trudno ocenić korzyści wynikające z promocji KMK wśród tłuszczy, lansującej się na ogarniętym wakacyjną komerchą Długim Pobrzeżu - temat do dyskusji.

Z drugiej strony jest fachowiec, zaprzyjaźniony, zweryfikowany w działaniu i oczekujący na zatrudnienie (!) - jest perspektywa doprowadzenia (w końcu) DL do stanu używalności a przynajmniej ruszenia problemu zamiast odsuwania go (na odległość dzielącą Olek od Dancysia).

Jeśli byłyby to jedyne tego typu eksponaty w CMM, to znaczy, że pan Pleśniar nie wystawi tam żuławskiej kiwajki bo łatwiej przytargać takową z Warmii. Najgorsze jest to, że akces trzeba zgłosić do końca lutego - wówczas kwietniowe zebranie odbędzie się w obliczu faktów dokonanych - braku taboru. Zakres propozycji działań na lato może się drastycznie zawęzić - uważajcie!
Niech się wypowie reszta - ja podpisuję się czterema łapami pod opinią Petrzaska i w razie potrzeby deklaruję zwymiotowanie składki na cel słuszny i racjonalnie określony, nawet, gdyby niechcący mój udział w zabawach miał się ograniczyć do oglądania Waszych zdjęć z przejazdów.
Freien Strecken für freien Menschen!
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

OK. Czekam na dalsze opinie Seby, Adama i innych (także zapytam osobiście P. Franciszka i Arka jako "nieskomputeryzowanych"). Już po tych dwóch opinia widzę, że DL2 w sezonie 2006 zostanie na warmińsko-mazurskich szlakach.

Wyprzedzam więc bieg wydarzeń i pytam w tym kontekście o kiwajkę. Nadmieniam, że niezbędny jest jej remont nadwozia (ławka się pochyla) oraz mechnizmu napędowego(wyrobione korbowody). Pękniętego koła raszej nie naprawimy. Byłaby więc okazja i motywacja aby tę drezynę wyremnotować. na razie chośby wizulanie (nadwozie). Również dla gości WTI byłaby większą atrakcją.

Wystawa ta nie jest żadnym zobowiązaniem wobec PTMKŻ. Zgłosiłem tylko do niej niezobowiązującą propozycję naszego akcesu uzależnioną od stanowiska pozostałych członków KMK OL.

Co do drezyny kiwajki "pana Pleśniara". Jest to praktycznie drezyna towarowa. Była wystawiana już na TRAKO 3 lata temu. Od tego czasu była dosć mocnno eksploatowana jako właśnie drezyna towarowa do przewożenia różnych rzeczy po terenie stacji. Jej obecny stan nie pozwala na ekspozycje. Co do jazdy problem jest ten sam co w naszej kiwajce. Wypracowany mechnizm korbowy. Na wystawie ŻKD w zamyśle będzie promowana przez plakaty/zdjęcia i prezentację audiowizualną.

I jeszcze jedno. Drezyna to była moja propozycja. Jak ktoś ma jakieś inne proszę pisać. W końcu warto by było "pokazać się". Jak przetrzemy szlaki to może uda się w większości samodzielnie zrobić też jakąś ekspozycje w Muzeum Warmii i Mazur.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Hej!

Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby drezyny pozostawić u nas i spróbować "ożywić" ich motory. Po cichu marzę o przejeździe drezynowym "nadzalewówką" (oczywiście, jeśli zawieszą ruch, o czym nie marzę), pomysł Przemka z bocznicą ornecką też jest bombowy. No i Wielbark. Przecież tam to dopiero byłaby jazda, a trzeba się spieszyć, bo Sweedwood już się stawia. :)

Co do wystawy - proponują wyjść raczej z eksponatami. Lampy, dokumentacja. Ja spróbuję co nieco przygotować, chociaż na przykład kilka wielbarskich archiwaliów od sporego czasu leży już na WTI, oprawiona w antyramę. Nic, tylko wystawić.

Jedno zasadnicze pytanie: jeśli zgłosimy akces, do kiedy musimy mieć wystawę przygotowaną?

Pozdrawiam!

PS: Prezentacja multimedialna to niezły pomysł. Jaby tylko dostać dostęp do rzutnika i laptopa, to można cuda zdziałać. Można by zrobić na przykład film o KMK Olsztyn. Wystarczy jedna sobota.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Zgłoszenia trzeba było dawać do LL do 31.01.06 więc radzę się pospieszyć :wink:
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

Słabo pamiętam wnętrze WTI - najdokładniej pamiętam zbiornik. To mnie w zasadzie nie upoważnia do zabierania głosu ale taką zasadę łamałem wielokrotnie, więc jeśli jeszcze nie zapadły jakieś decyzje... poteoretyzuję sobie.
Pomysł z drezyną był niezły - teraz to widzę: jeden, duży, spektakularny obiekt. Kwintesencja miłośniczych działań. Wymaga pracy fizycznej, nie wymaga opracowania. Papiery w antyramach - fajne ale zwłaszcza dla (minimalnie, przynajmniej) zaangażowanych, na długotrwałą ekspozycję. Nie przeceniajmy zdolności percepcji plażowicza i jego oczekiwań względem CMM. Inne pomysły (alternatywa albo dodatek):
1) Skansen poza gablotami. Zręczna próba syntezy, coś na kształt rekonstrukcji wnętrza, którego rdzeniem byłby ternion. Najbardziej okazały lub najlepiej komponujący się z resztą - a reszta to np. torba z przytroczoną puchą na spłonki, wiszący, lub rzucony na krzesełko płaszcz (np. służbowy płaszcz Seby z guzikami wymienionymi doraźnie na mosiężne :D ), obok kanioła dyżurnego, tarczka, latarnia, stare zeszyty służbowych rjp (oczywiście połączone z instalacją alarmową CMM 8) ) etc. Dyżurny może i nie przesiadywał w kasie ale symboliczność takiego zestawienia mogłoby zrekompensować podporządkowanie przedmiotów jednej epoce, np. poł. lat 60-tych.
2) Wariant takiej "syntezy", gdzie jedynym kryterium doboru byłaby kolekcjonerska atrakcyjność. Nie dbamy tu o zgodność chronologiczną, tylko z zasobu KMK wybieramy same "żylety": znowu najładniejszy ternion, kilka najlepszych latarek i latarń, wszelkie posiadane gadżety sprzed 1945 (w skosmopolityzowanym Gdańsku to będzie nośne :D ), na widok których pospadają kapcie zarówno kolegom z PTMKŻ, gdańskim muzealnikom jak i plażowiczom.
3) Monografia przedmiotu, który jest w WTI reprezentowany najliczniej - chociażby właśnie sprzęt oświetleniowy.
4) Nie jeden a kilka zespołów monograficznych z rzeczy zgrubnie wyselekcjonowanych, np. "Lampy kolejowe w zbiorach KMK", "Powojenne dzieje kolejarskiej czapki" (tu mogę coś dorzucić) itp.
Nie wiem, czego wymaga i co oferuje CMM. Czy obiekty wystawione powinny być opracowane/opisane? Na ile szczegółowo? Czy PTMKŻ będzie uczestniczył w aranżacji sali, czy tylko dostarczy przedmioty? I inne pytanie: dlaczego znowu zapadła cisza? Czy może jakieś fanty już wyjechały z WTI i sprawa jest w toku?
Freien Strecken für freien Menschen!
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Wczoraj minął termin zgłaszania sie do wystawy.
Jako, że w dyskusji (i co najważniejsze w działaniu -> patrz wątek
http://www.anduril.linuxpl.com/kmk/viewtopic.php?t=323) przeważyła opnia, ze lepiej pojeździć u siebie tak więc będzimy jeździć u siebie.
Co do innych przedmiotów. Drobiazgów będzie tam mnóstwo(zgodnie z deklaracjami). Tak więc parę lamp mniej czy więcej nie zrobi różnicy.
Co do spraw technicznych. Salę "aranżować" będą pracownicy CMM. Tak aby wszystko stanowiła zwartą i sensowną całość. Zadanim hobbystów jest tylko dostarczenie gadżetów i opisów. Wizualizacja należy do CMM.
Tak więc nie bedzimy jako klub uczesniczyć w wystawie i wszystko zostanie w WTI.
Ale może tak idąc za przykładme bylibyśmy w stanie zaaranżować coś takiego w Muzeum Warmii i Mazur????? Blisko i wozić się nie trzeba.
Klimek
Towarowy
Posty: 16
Rejestracja: 05 paź 2005, 12:01
Lokalizacja: Olsztyn, Jeziołka

Święto/Dzień Kolejarza

Post autor: Klimek »

Witam, mam pytanko, czy w tym dniu, podczas pokazu taboru, będzie ktoś z KMK ? Chciałbym poznać członków i dowiedzieć się paru rzeczy.
Pozdrawiam,
Tomek
XxX
Pospieszny
Posty: 166
Rejestracja: 19 lip 2005, 13:01
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: XxX »

w jakich godzinach będzie ten pokaz?
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

Właśnie, w jakich godzinach zorganizowany zostanie pokaz? Czy będzie dodatkowo możliwość zwiedzenia lokomotywowni?

Rozumiem, że wszystkie te uroczystości odbyć się mają w sobotę (25.11).

Uprzejmie proszę o odpowiedzi, jeśli ktoś posiada informacje. Dobrze byłoby wcześniej zaplanować sobie czas.

pozdr.
XxX
Pospieszny
Posty: 166
Rejestracja: 19 lip 2005, 13:01
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: XxX »

http://ww3.wm.pl/?&main=17&c=105,3,12615,, ech to ja już nic nie wiem. 24 czy 25 to ma być ?
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

Dzień Kolejarza przypada 25 listopada (Św. Katarzyny), stąd taką datę podałem w moim poście... Osobiście wolałbym jednak, aby prawdziwa okazała się wiadomość ze strony wm.pl (czyli 24.11)...
Awatar użytkownika
Łukasz DM
Pospieszny
Posty: 101
Rejestracja: 04 kwie 2006, 14:52
Lokalizacja: Dobre Miasto
Kontakt:

Post autor: Łukasz DM »

Prosze o dokładną date i godzine pokazu!!!
Tu stacja Dobre Miasto!
ODPOWIEDZ