Inicjatywy z udziałem WMTMK Olsztyn

Wszystko o działalności Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Mała uwaga co do nazewnictwa i parę refleksji.

Obecnie – 25 listopada - jest obchodzone Święto Kolejarza - od patronki kolejarzy – św. Katarzyny. Tak zostało przyjęte przez władze i innych organizatorów tego święta. Starsi kolejarze ( do których i ja się zaliczam ) pamiętają inny dzień – obchodzony w drugą niedzielę września – który właśnie był nazywany Dniem Kolejarza. W którymś momencie były obie daty i aby je rozróżnić wprowadzono tą różnicę w nazwie ( również były głosy - aby odróżnić od innego „ideologicznie” święta ).
Swoja drogą to szkoda że nie ma tej starszej uroczystości . Starzy Kolejarze wspominają ja bardzo ciepło – dosłownie i w przenośni. Inna pora roku – było wiele festynów i imprez kulturalnych dla pracowników i ich rodzin. Dzisiaj z reguły to tylko obowiązkowa msza św., jakieś akademie dla „naczalstwa” i przy okazji wręczenie paru odznaczeń i dyplomów dla zasłużonych ( o dziwo - co roku jest ich coraz mniej ) i telegram z życzeniami od prezesa. No i oczywiście jakaś „premia” dla prawie wszystkich. Dobrze, że zaczyna się organizować wystawy. Jednak są one bardziej dla miłośników kolei i osób „z zewnątrz”.
Przeciętny kolejarz poza wyżej wspomniana premią i dniem wolnym od pracy tego nie widzi. Tego święta już się „NIE CZUJE”.

Szkoda.
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dlatego wystawa jest organizowana 24 listopada abyśmy my Kolejarze mieli dzień wolny :mrgreen:
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Osoby, które będą mogą przyjść dnia 24 listopada w godzinach 9:30 - 13:30 (Dzień Kolejarza na I peronie) zapraszam na spotkanie organizacyjne w sobotę 22 listopada o godzinie 15:00
mgr inż. Sebastian Marszał
SM50
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2008, 14:30

Post autor: SM50 »

Sebastian Marszał pisze:Osoby, które będą mogą przyjść dnia 24 listopada w godzinach 9:30 - 13:30 (Dzień Kolejarza na I peronie) zapraszam na spotkanie organizacyjne w sobotę 22 listopada o godzinie 15:00
Witam,
to pierwszy mój post na tym forum :mrgreen: Jestem z Pisza i mam być na tym w Olsztynie, tylko pytanie: Czy to na pewno będzie 24 XI 2008, wiecie 120km to nie mało. Co do pomocy to chęci są ale wiek nieodpowiedni (mam 12 lat)... Lecz moja wiedza o kolei nie jest mała.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

SM50 pisze:Witam, to pierwszy mój post na tym forum :mrgreen:
Witamy!
SM50 pisze:Jestem z Pisza i mam być na tym w Olsztynie
Na tym, czyli na czym? :)
SM50 pisze:Czy to na pewno będzie 24 XI 2008, wiecie 120km to nie mało.
Jeśli chodzi o Święto Kolejarza, to obchody odbędą się w poniedziałek 24.11.2008.
SM50 pisze:Co do pomocy to chęci są ale wiek nieodpowiedni (mam 12 lat)... Lecz moja wiedza o kolei nie jest mała.
Jak są chęci, to dobrze. Wiedza też się przyda... ;-)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

W Gdańsku też cośkolwiek będzie:
w sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-15:30
- na torach nr 13 i 15 mini wystawa taboru: EP07+3 wagony Spółki Intercity + wagon pomiarowy EZ (jeśli dotrze) + EU07 oraz EN57 SKM i być może wagon towarowy CARGO.
- na peronie nr 5 AXA EZ-ta i mój UNIMOG.
- na torze nr 17 drezyniarze;
- do tego zwiedzanie nastawni G (o pełnej godzinie - zbiórka pod drzwiami na końcu peronu 4).
Jak się wszystko uda, to będą jeszcze SOK-iści z psami.
L.L.
SM50
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2008, 14:30

Post autor: SM50 »

Adam Dąbrowski pisze: Na tym, czyli na czym? :)
Pozdrawiam!
Oczywiście na obchodach Święta Kolejarzy. Dzięki za potwierdzenie daty. Będę na 99.99% I bardzo chętnie pomogę.
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Wczoraj na Olsztyńskim dworcu odbył się Dzień Kolejarza. Wystawiono następujący tabor:
SA106-015,wagon Bh, EN57, wagon bagażowy, wagon 1kl, SU42-512, SU46-010, SM42-1125 i pociąg sieciowy oraz drezynę ręczną i motorową Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei.
W EN57 znajdowało się stoisko promocyjne PKP PR oraz eksponaty Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei. W wagonie bagażowym została pokazana makieta w skali TT wykonana przez pracownika spółki PKP PR, wystawiono galerię zdjęć należącą do członków Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, pokazano eksponaty szkoleniowe pochodzące z sali szkoleń maszynistów spółki PKP Cargo.
Pomimo nie sprzyjającej pogody frekwencja dopisała. Atrakcją były przejazdy autobusem szynowym ale także drezyną ręczną. Dzieci przyniosły dla Kolejarzy własnoręcznie wykonane laurki, a Kolejarze z radością opowiadali o swoim zawodzie i rozdawali dzieciom drobne upominki.
A największym chyba zaskoczeniem dla przechodniów pokonujących wiadukt na Limanowskiego oraz podróżnych oczekujących na odjazd pociągiem "Gryf" był przejazd przez stację dwóch drezyn.
Załączniki
PB240183.JPG
PB240182.JPG
PB240181.JPG
PB240180.JPG
PB240179.JPG
PB240178.JPG
PB240175.JPG
PB240174.JPG
PB240173.JPG
PB240172.JPG
PB240171.JPG
PB240170.JPG
PB240169.JPG
PB240168.JPG
mgr inż. Sebastian Marszał
zsrr195
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2008, 12:54

Post autor: zsrr195 »

wystawa była dzień wcześniej bo na wtorek zapowiadano większe mrozy i obawiano się że z lokomotyw odpadnie Farba którą przykryto rdze
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

zsrr195 pisze:wystawa była dzień wcześniej bo na wtorek zapowiadano większe mrozy i obawiano się że z lokomotyw odpadnie Farba którą przykryto rdze
Nie wiem skąd przyszły Ci takie głupoty do głowy.
Poniedziałek odbyła się impreza bo 25 jest dniem wolnym na Kolei
mgr inż. Sebastian Marszał
SM50
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 21 lis 2008, 14:30

Post autor: SM50 »

Sebastian Marszał pisze:bo 25 jest dniem wolnym na Kolei
To dlaczego w Piszu, 25 listopada o godzinie 18:19 pojawił się pociąg? Chyba nie jest takim wolnym dniem... :razz:
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

SM50 pisze: Chyba nie jest takim wolnym dniem... :razz:
To jak masz Wigilię, Sylwestra, Wielkanoc to też pociągi nie kursują :?: Troszeczkę trzeba pomyśleć zanim się coś napisze :!:
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Grzegorz Kowalczyk
Pospieszny
Posty: 192
Rejestracja: 11 lut 2007, 15:50
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Grzegorz Kowalczyk »

SM50 pisze: To dlaczego w Piszu, 25 listopada o godzinie 18:19 pojawił się pociąg? Chyba nie jest takim wolnym dniem... :razz:
Kolegę wybawię z problemu, tu nie chodzi o to że dzień kolejarza,to kolejarze idą sobie na piwko a pociągi w całej Polsce stoją , tylko tacy ludzie pracujący jak np: w biurach mieli wolne itp. Jeśli coś źle napisałem to proszę mnie poprawić.
Pozdro.
pozdrowienia dla wszystkich miłośników kolei. :-)
Pozdrawiam Grzegorz Kowalczyk !:).
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Dzień Kolejarza - 25.11.2009r.

Post autor: Sebastian Marszał »

W imieniu Przewozów Regionalnych, PKP Polskie Linie Kolejowe, Straży Ochrony Kolei i Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei serdecznie zapraszam na obchody Dnia Kolejarza, które odbędą się 25 listopada 2009 r.od godziny 10:00 do 13:00 na Dworcu Głównym w Olsztynie. Między innymi wystawa taboru przy peronie I, przejazdy pociągiem w kierunku nastawni OLC, zwiedzanie Wieży Wodnej (Muzeum Kolejowe).
Zapraszamy serdecznie.
Załączniki
plakat.jpg
mgr inż. Sebastian Marszał
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

...obchody Dnia Kolejarza
Tyle tylko, że nie jest to "Dzień Kolejarza" (który obchodzony był w socjaliźmie, we wrześniu), a "ŚWIĘTO KOLEJARZA"
Taki błąd na afiszu to trochę... wstyd.
L.L.
ODPOWIEDZ