Zabytki w polu działania WMTMK Olsztyn

Wszystko o działalności Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

bartek j

Zabytki w polu działania WMTMK Olsztyn

Post autor: bartek j »

W dzisiejszej olsztyńskiej (sobota) jest oferta PKP Zakład Nieruchomości do wynajęcia nastawni przy torach przy wiadukcie koło Bema. 130 m kw. dwie kondygnacje i kilka pomieszczeń. Stan nieco kiepski - 3 lata opuszczone - dziura w stropie, konieczne malownie i wstawienie paru szyb. póki co jedynymi chetnymi byli kiedys harcerze, ale sprawa nie wypaliła. A może tak byśmy to wynajeli, jakby sie udało tak jak wieżę za groszę miesiecznie?

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 05 lip 2014, 20:29 przez bartek j, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Hej!

Po pierwsze wątpię, aby ktoś nam to wynajął za grosze (aczkolwiek można by spróbować), po drugie zaś odnowienie takiego budynku to kupa roboty i na pewno jakieś koszty. Dodać do tego konieczność rewitalizacji dolnej kondygnacji wieży wodnej, ewentualny remont jakiegoś parowozu - i trochę dużo tych zadań się robi. Dalibyśmy radę?

Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Adam ma racje najpier Bartku porob przy wiezy a potem mniej plany na nastepne nie chwyta sie kilki srok za ogon :) Pozdrawiam Sebastian
mgr inż. Sebastian Marszał
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

O ile ta nasatwania ma drogę dojścia przez teren niekolejowy (a chyba ma) to na pewno znajdzie się kts kto ma kasę i weźmie ją. Zresztą lepiej by było zainteresować się tymi garażami w budynku kotłowni koło wieży. Można tam coś wstawić.
CM

Wieża w Iławie na sprzedaż

Post autor: CM »

Może ktoś chce kupić przepiękną wieżę ciśnień w Iławie? Jeśli tak look:
http://www.pkp-nieruchomosci.pl/ :)
Gość

Post autor: Gość »

W zasadzie rozumiem słodko-gorzki kontekst ale czemużby nie skorzystać z okazji i nie zauważyć (kwaśno), że obydwie wieże (okrągłą i ośmioboczną) w Iławie można jedynie wynająć. Biznesmeni z Nieruchomości przejawiaja powalajacy na kolana spryt i przebiegłość - Iława jakos sie wyzywi... Natomiast w umierającym Lidzbarku Warmińskim jest do łyknięcia i wieża - dużo wyższa i ładniejsza niż obydwie iławskie razem wzięte, i wykonawcza LW1 (nie ma dla niej ratunku, wiem...) a nawet (mało efektowna) szopa. Tyle dla przypomnienia - jeśli macie ciut keszu (i ciut sumienia - bo akurat wieże w Iławie nie wymagaja natychmiastowej interwencji)...
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

...i oczywiście sorry za niezalogowanie się alem łzę (słoną) musiał z pyska obetrzeć i zapomniałem.
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Cosik to 83 metry kwadratowe to chyba jakaś ściema albo mierzenie na oko. Toż w naszej jest przwie 200 na obu piętrach.
roszee
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 28 lip 2005, 11:24

zabytkowe szyny

Post autor: roszee »

witam
nie jestem członkiem klubu i raczej nie bede. poprzez forum chce tylko zainteresowac was sprawa blachą ale ciekawą.
remontowany jest most kolejowy zaraz za granicami olsztyna, droga na klebark.
ogrodzony był zabytkowymi dziewiętnastowiecznymi szynami (a co?)
www.rowery.olsztyn.pl/photo.php?r=101&i=001
ciekawe co się z nimi stało?

pozdrawiam serdecznie
robert
robiii
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Jak to co? Spis punktów skupu złomu w każdej książce telefonicznej :(
Swoją drogą - stare szyny były dość często budulcem pomocniczym przy tej (i innych) linii. Najczęsciej "siedzą" w rampach przystacyjnych.
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Kto zna jakieś nieruchomości do nabycia na WRP Braniewo?

Post autor: CM »

Jeżeli ktoś ma większe sieciowe możliwości, to niech w wolnej chwili sprawdzi w PKP-N, PLK, czy są jakieś aktualne przetargi na nieruchomości (grunty, budowle, urządzenia przeładunkowe, bocznice) w rejonie pomiędzy Kurowem i Braniewem (chodzi zasadniczo o szeroki tor). Wrzućcie info na forum. Może się z tego skroić ciekawe przedsięwzięcie, o charakterze nie tylko tranzytowym.

(Warning!!! Przedsięwzięcie o charakterze rozpoznawczo-informacyjnym - nie należy sobie robić przesadnych nadziei)
XxX
Pospieszny
Posty: 166
Rejestracja: 19 lip 2005, 13:01
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: XxX »

Ostródzkie wieże również są do nabycia.
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Nowy eksponat w pasie działania KMK Olek // Impas w KMK Olek

Post autor: Piotr Janik »

Cześć. Upierałem się, że jeszcze długo Korsze będą kusić, inspirować, bawić, uczyć, wychowywać... Pod koniec listopada pojawiła się w Korszach lokomotywa parowa, tzw. parowóz. Nie jest to żaden z dwu stojących przy dużej szopie wraków. Lokomotywę zakupiono na południu Polski za (źródło: wieść gminna) 40.000 PLN a przetransportowano do Korsz w ramach spłaty długu PKP wobec miasta. Lokomotywie zarzuca się, że reprezentuje serię nieznaną wcześniej na Warmii i Mazurach. Lokomotywa stoi teraz na wschód od przejazdu (ul. Mickiewicza?) a wkrótce trafi na pobliską betonową rampę, na której już ułożono szyny :shock: . Do pomalowania lokomotywy być może użyte zostaną siły uczestników pleneru plastycznego - projekt graficzny jest jeszcze nieznany... Wiem tyle, tzn. nic więcej nie wiem i w związku z tym pożądam dalszych (głębszych, szerszych) informacji.

Westchnął cicho UGiM w Korszach i znów poszedł, biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko... "Jest" a raczej: "było"... Z braku toru (i obrotnicy - Ty51) obydwa wraki mogą się przemieścić już tylko w małych kawałkach, po zastosowaniu palnika.

Może ktoś z WM Kolegów podskoczy do Korsz (1 - jak ja Wam zazdroszczę! 2 - naprawdę nie ciekawi Was, co to za maszyna?) i wrzuci na Forum foty tego kuriozum. Wówczas, mając dowody prawdziwości wstępnych informacji będziemy mogli gremialnie wyrazić radość z życia w ciekawych czasach (i słynącym z paradoksów miejscu).
Freien Strecken für freien Menschen!
Przemek
Ekspres
Posty: 218
Rejestracja: 02 paź 2004, 09:55
Lokalizacja: Dobre Miasto

Post autor: Przemek »

Na podstawie informacji od Sebastiana, który tą lokomotywę widział to jest Ol 49-27. Według artykułu w SK Pana Terczyńskiego lokotywa o tym numerze jako ostani przydział miała Ełk, a została skasowana 30.10.1991 i powinna fizycznie nie istnieć! :twisted:
pozdrawiam,
Przemek Trzaskowski
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Piotrze ciekawe z tym parowozem postaram się dowiedzieć czegoś więcej i jak cos to napisać na bieżąca. Może się uda z Burmistrzem porozmawiać w tej sprawie i będziemy sprawowali jakąś piecze nad tym okazem, który w Olsztynie nie miał by gdzie stanąć.
PS To są na razie moje plany myślę, że się uda przełożyć je innym kolegom a oni poprą moja inicjatywę i przyłączą się wspólnymi siłami do projektu.
mgr inż. Sebastian Marszał
ODPOWIEDZ