Oznakowanie (logo) kolei pruskich

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Robcio
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 04 lis 2012, 15:59

Oznakowanie (logo) kolei pruskich

Post autor: Robcio »

Witam.
Szukając loga kolei pruskim kilka razy natrafiłem na dwa oznaczenia. Jedno z nich wymienia się jako uzywane nieoficjalnie (na tym logu znajduje sie tylko czarny orzeł ).
Czy ktos może okreslic który znak był uzywany prz kolje pruskie ( do 1920r.).
Róniez prosiłbym o pomoc w uzyskaniu ww. oznakownia montowanego na parowozach (odlew). Potrzebuje zdjęcie dobrej jakości wraz z wymiarami. Chce wykonac replike dla potrzeb wystawy o dworcu w Ornecie.
Z góry dziekuję.
Załączniki
KPuGH.gif
150px-KPEV-Logo.jpg
(10,21 KiB) Pobrany 4628 razy
220px-Pr-HE_Gemeinschaft.jpg
(10,73 KiB) Pobrany 4628 razy
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

KPuGHSt.E ( Königlich Preußische und Großherzoglich Hessische Staatseisenbahn) istniał tylko do końca 1 wojny. Potem był Preußische Staatsbahn (P.St.B). KPEV to skrót uzywany na wagonach, ale organizacji o tym skrócie nigdy nie było.
No więc przed 1920 mogły byc parowozy i wagony z oboma oznaczeniami.
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Parowozy posiadały odlewane tabliczki umieszczone mniej więcej w tym samym miejscu co wpółcześnie. Poniżej znajdowała się tablica z oznaczeniem serii:
Obrazek

źródło
Stellwerk

Re: Oznakowanie (logo) kolei pruskich

Post autor: Stellwerk »

Robcio pisze:Chce wykonac replike dla potrzeb wystawy o dworcu w Ornecie.
Tak z ciekawości: w jakiej skali?
Robcio
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 04 lis 2012, 15:59

Post autor: Robcio »

Dzięki za wszytskie odpowiedzi. Te logo które umieścił feyg jest niesamowite. Dobrze zachowane i kusi żeby zrobic kopie na wystawę o orneckim dworcu.
Czy mozna prosić o wymiar tego loga?
Dworzec będzie w skali 1/87 tak aby mozna było z czasem rozbudować o drobne elemnty (zakup wyposażenia i modeli w skali HO).
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Pod zdjęciem jest link do strony. Średnica około 25 cm

A tak to wyglądało na parowozie serii T3. Maszyny tego typu spokojnie można spokojnie postawić na makiecie stacji w Ornecie

Obrazek
Robcio
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 04 lis 2012, 15:59

Post autor: Robcio »

Będę szukał modelu tego parowozu na Allegro. Na razie dostałem coś takiego jak niżej. Niestety nie są to oznaczenie kolei pruskich. W ogóle to ciężko coś złowić na Allegro z tego okresu.
Może się czepiam , ale wszytskich logach z orłem pruskim (niemieckim) patrzy on w lewo a tylko w przypadku KPuGHSt.E w prawo. Czy może trafiłem na "odwróconą " kopię w sieci tego loga?
Załączniki
3.jpg
DSC_0223.JPG
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Post autor: M.Jarząbek »

feyg pisze:Średnica około 25 cm
Tego zaprezentowanego akurat 250 mm. Mam rysunek, na którym jeszcze są podane nastepujące wymiary ..... niestety nie wszystkie:
- wysokość litery E - 25 mm,
- szerokość litery E /słupek/- 5 mm.
- długość poprzecznej "kreski" litery E- 15 mm.
- szerokość rantu na "awersie" tablicy 10 mm,
- na "rewersie" 5 mm,
- średnica otworów - 10 mm.

Może się przyda.

po chwili.....
trafnie zauważyłeś ten z szyldu KPuGHSt.E ma głowę odwróconą w prawą stronę.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

No i fajnie. W skali 1:87 wymiary będą: średnica loga niecałe 3mm, wys. litery E jakies 0.3 mm, średnica otworów 0,11 mm. Jeśli masz (a) narzędzia (b) umiejętności (c) cierpliwość by zrobic logo w skali, to jestem pełen podziwu i szacunku.
A oglądający będą musieli miec sokoli wzrok i/lub lupę by te szczegóły zobaczyć....
Robcio
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 04 lis 2012, 15:59

Post autor: Robcio »

:grin: Nie mam zamiaru bawic się w zegarmistrza robiąc takie maleństwo.
Idea jest taka: makieta dworca w skali 1/87 oraz kilka eksponatów dających klimat tamtych lat. Między innymi loga stosowane od 1884 (uruchomienie dworca-prawdopodobnie do okresu powojennegoPRLu.), stare rozkłady jazdy - lata miedzy wojenne, może mundur kolejarza, jakaś lampa....
ODPOWIEDZ