Olsztyński Dworzec Główny

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Rainy31 pisze: Zastanawiające, że samochody z kierowcami podróżują pociągami
Zdecydowanie wykraczam poza ramy geograficzne tego forum, ale
(a) kierowcy i pasazerowie pozostają w samochodach podczas przejazdu Eurotunelem
(b) jakies 10 lat temu dwa razy w Szwajcarii, jeżdżąc tam samochodem, byłem przewożony przez dośc krótkie (kilka km) tunele właśnie w ten sposób: ja w samochodzie na wagon i jedziemy....
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Sebastian Marszał napisał/a:
komel11 napisał/a:
Taka ciekawostka z aukcji. To chyba na zapleczu młyna, w tle perony.
Dokładnie tak bo tam była tzw rampa wojskowa do załadunku platform.
Na potwierdzenie powyższego fragment planu schematycznego stacji Olsztyn z 1932 r z pokazaniem tej rampy.
Załączniki
Olsztyn - schematyczny - 1932.jpg
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Rampa wojskowa ciągnie się na powyższym planie jeszcze kawał za wiaduktem.

Myślałem, że krawędź peronową trzymano przy młynie z względu na załadunek zboża, a po zmieleniu - mąki. Być może się myliłem. Jak pokazuje słynne zdjęcie we mgle tor przy młynie był w latach 60-tych mało używany. Szyny nie błyszczą (Swoją drogą ciekawe kiedy młyn przestał pracować.)

dworzecwemgle.png

Na przypomnianym kilka postów wcześniej gazetowym zdjęciu z 4 stycznia 79 r. toru wydaje się nie być. Ale jednak był, bo na na drugim zdjęciu z tego samego artykułu to chyba na nim stoją wagony.

mlyn GO 4 01 1979.png
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

Udało mi się znalezć to samo zdjęcie z szerszą perspektywą.
Załączniki
allenstein.jpg
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

poszukiwanie źródeł

Post autor: Rainy31 »

Długo mnie tu nie było. Wciąż zbieram materiały, dlatego starałem się dotrzeć do rękopisu książki Marka Pisarskiego "Koleje polskie 1842-1972" wydanej przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności w 1974 roku. Tam są dwie dla mnie ważne fotki - jedno z wnętrza hali kasowej, drugie mniej interesujące z zewnątrz od strony ulicy. Ich skany zostały przez kogoś dołączone do dostępnych na tym forum zdjęć z albumu z otwarcia dworca. Trzeba wyraźnie zaznaczyć: w albumie ich nie ma.
Na zdjęciu z wnętrza przy rozkładach bębnowych stoi donica z jakąś rośliną - jakby drzewkiem cytryny. A więc w tamtych czasach dbano o zieleń wewnątrz. Mi zaś bardzo zależało na przyjrzeniu się ówczesnym głośnikom. Ilustracje w książce są mało czytelne, stąd zapragnąłem znaleźć oryginały.
Dowiedziałem się sporo o autorze, a nawet odnalazłem jego córkę. Urodził się w 1935 roku, zmarł w 1996. W latach 70-tych i potem aż do odejścia na emeryturę w 1992, był redaktorem i reżyserem w telewizji. Nakręcił wiele filmów edukacyjnych. Książkę napisał jeszcze jako kawaler i dlatego dziś nikt nie wie, co się stało z rękopisem. I tak przepadło wiele cennych fotografii kolejowych z różnych miejsc Polski.
Dalej szukam rozkładu służbowego 1979/80 obejmującego Olsztyn. Na Chomiku odkryłem stronę z wieloma rozkładami służbowymi założoną przez użytkownika mrott. Polecam!
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

wieżowiec

Post autor: Rainy31 »

Dopiero teraz się kapnąłem, że zdjęcie:

attachment1.2.jpg

z roku 1977 pokazuje jeden z filarów wieżowca.

Czy ktoś pomoże odszyfrować napisy? Tyle dałem radę:

ODDZIAŁ
CELNY
W OLSZTYNIE


CUSTOMS OFFICE
таможня
COLLAMT ? (nie wiem w jakim to języku)


DYREKCJA REJONOWA
KOLEI PAŃSTWOWYCH
W OLSZTYNIE
DZIAŁ TRAKCJI

DYREKCJA REJONOWA
KOLEI PAŃSTWOWYCH
W OLSZTYNIE
INSPEKTOR/DYREKTOR
…………………………..

DYREKCJA REJONOWA
KOLEI PAŃSTWOWYCH
W OLSZTYNIE
DZIAŁ WAGONÓW


P.K.P.
WAGONOWNIA POZAKLASOWA
W OLSZTYNIE

P.K.P
ODDZIAŁ GEODEZYJNY W GDAŃSKU
PRACOWNIA REJONOWA
W OLSZTYNIE

P.K.P.
STACJA OLSZTYN
NOCLEGOWNIA DRUŻYN KONDUKTORSKICH
I LOKOMOTYWOWYCH

……………………………………….
KOLEI PAŃSTWOWYCH
ZESPÓŁ PSYCHOLOGÓW PRACY
W GDAŃSKU
PLACÓWKA REJONOWA W OLSZTYNIE
Stellwerk

Re: wieżowiec

Post autor: Stellwerk »

Rainy31 pisze: CUSTOMS OFFICE
таможня
COLLAMT ? (nie wiem w jakim to języku)
Zollamt (niem.)
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Re: wieżowiec

Post autor: M.Jarząbek »

Rainy31 pisze:


DYREKCJA REJONOWA
KOLEI PAŃSTWOWYCH
W OLSZTYNIE
INSPEKTOR/DYREKTOR
…………………………..
Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej
Rainy31 pisze:

……………………………………….
KOLEI PAŃSTWOWYCH
ZESPÓŁ PSYCHOLOGÓW PRACY
W GDAŃSKU
PLACÓWKA REJONOWA W OLSZTYNIE
Północna Dyrekcja Okręgowa Kolei Państwowych

Ale mam wątpliwości do słowa "Rejonowa" - bardziej pasuje "Zamiejscowa" - tyle mogę odczytać.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

wieżowiec

Post autor: Rainy31 »

Dzięki, Koledzy! Całkowicie się z Wami zgadzam. To musiały być takie napisy. Dodam jeszcze, że te tabliczki nie były przytwierdzone wprost do filara, a do ramy, którą widać jako ciemne prostokąciki przy brzegu w kilku miejscach.
Awatar użytkownika
Darek
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 28 cze 2009, 11:02
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: wieżowiec

Post autor: Darek »

Stellwerk pisze:
Rainy31 pisze: CUSTOMS OFFICE
таможня
COLLAMT ? (nie wiem w jakim to języku)
Zollamt (niem.)
Punkt celny .
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: wieżowiec

Post autor: Rainy31 »

Przesyłam wynik naszych wspólnych dociekań.
wieżowiec inst.jpg
Słup z tablicami był chyba fotogeniczny, skoro za cztery lata znów się pojawił w Gazecie Olsztyńskiej. Ciekawe, że tym razem jest tabliczek dziesięć zamiast zamiast dziewięciu i mają zróżnicowane odcienie. Może właśnie te zmiany przyciągnęły oko fotografa.
GO 4 lutego 1981.JPG
Ostatnio zmieniony 29 sie 2020, 12:23 przez Rainy31, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Zima 1979

Post autor: Rainy31 »

Wrzucam zdjęcie, które dla mnie było kiedyś nieciekawe, a które pojawiło się 4 stycznia 1979 r. w Gazecie Olsztyńskiej. Sądzę, że niektórych Kolegów może zainteresować sprzęt do wyładunku węgla. Może rozpoznają urządzenia górujące nad ciężarówkami. Może powiedzą, gdzie ten rozładunek się odbywał. Nad tym zdjęciem było drugie tu już prezentowane, pokazujące lokomotywę wyjeżdżającą na wschód z peronu pierwszego.
Załączniki
GO 1979 4 stycznia wyladunek.png
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Rampa wojskowa

Post autor: Rainy31 »

Chcę przypomnieć zdjęcie, które było już prezentowane na forum w dziale Kolej wczoraj > Dworzec Główny przed 1945r.
Pięknie pokazuje rampę zapewne jeszcze przed pierwszą wojną światową w okresie zimowym. Teren na lewo nie był zarośnięty przez roślinność. Sam budynek dworca skrywały wysokie drzewa, a wiadukt przy pl. Bema (wtedy Kopernika) miał inne rozwiązanie konstrukcyjne niż dziś. Gdyby kogoś interesowało, dodajmy, że we wspomnianym dziale jest unikalna pocztówka pokazująca ów stary wiadukt.
Załączniki
perony bardzo stare.jpg
Ostatnio zmieniony 27 sie 2020, 07:49 przez Rainy31, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

olsztyńskie wagony pocztowe

Post autor: Rainy31 »

Na wielu zdjęciach z Olsztyna Głównego można zobaczyć wagony pocztowe. Ich głównym miejscem postoju była rampa przy poczcie. Wagonów było dużo, a rampa nie była osłonięta przed wzrokiem i złodziejami jak obecnie, bo w dzień i w nocy trwał tam ruch. Rampa przy poczcie nie wystarczała. Drugim miejscem stacjonowania "ambulansów pocztowych" były szyny za kozłem na wschodnim końcu peronu drugiego. Dzięki rozkładom służbowym udostępnionym przez Kolegów z tego forum - ukłony zwłaszcza dla Księżyca nad Gieesem, udało się ustalić dokładnie jakie wagony były na stanie Urzędu Pocztowego 2 w latach 1979-80. Wszystkie wagony były czteroosiowe. Tylko jeden kursujący między Olsztynem a Giżyckiem był dwuosiowy. Pewien życzliwy pracownik poczty wyjaśnił mi, że kiedy przyszedł do pracy w roku 1978, wszystkie wagony czteroosiowe były wagonami 101C.
Moja rekonstrukcja wagonu 101 (przepraszam za brak lampek z boku i drobnych napisów).
Moja rekonstrukcja wagonu 101 (przepraszam za brak lampek z boku i drobnych napisów).
Jaki dokładnie był dwuosiowy nie dowiedziałem się niestety. Dokumentacja przejazdów była dokładnie prowadzona i gdyby nie oberwanie chmury, które zalało piwnice budynku, byłaby zapewne dostępna i dziś.

Przy okazji wyjaśniła się zagadka z innego forum. Otóż nasz kolega Generał w roku 1985 uwiecznił na slajdzie ambulans 817. Próbowano mu wmówić, że mu się numer przewidział. Tymczasem pomyłki nie było, bo ten ambulans z Olsztyna jechał do Ełku przez Szczytno, ale wracał przez Mikołajki i na wyjeździe na tę trasę został uchwycony.
http://forum.modelarstwo.info/threads/w ... 54&slide=0

Dołączam wykaz ambulansów należących do UP2 w Olsztynie w latach 1979-80.
Załączniki
pocztowe UP OLsztyn2.doc
(37 KiB) Pobrany 301 razy
Ostatnio zmieniony 26 sie 2020, 17:10 przez Rainy31, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Rynna

Post autor: Rainy31 »

Wracam do minionych tematów, by pokazać owoce naszych dyskusji. Tym razem "rynna" czyli w rzeczywistości tablica z napisem nazwy stacji. Teraz jej model jest już OK. Obok budynek dziś zajmowany przez TK Telekom, a wtedy przez KATS czyli Kolejową Automatyczną Telefoniczną Stację.
Załączniki
tablica Olsztyn Gł rekonstrukcja.png
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2020, 20:51 przez Rainy31, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ