Apel o pomoc w założeniu katalogu

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Apel o pomoc w założeniu katalogu

Post autor: Rainy31 »

Powinienem ten wątek założyć raczej w dziale "Archiwalne rozkłady jazdy", ale ponieważ tam mało kto zagląda, chyba że w potrzebie, umieszczam tu w "Kolei wczoraj". Mam krótki apel. Zauważyłem generalny brak służbowych rozkładów jazdy w bibliotekach. Są rozproszone po całej Polsce w prywatnych rękach. Owszem, daje się odnaleźć to czego trzeba, ale mi dotarcie do właściwego rozkładu zajęło kilka miesięcy. Sam nie zbieram rozkładów, ale zauważyłem, że są kopalnią wiedzy o kolei wczoraj. Dlatego jestem za tym by zgromadzić informacje w jednym miejscu.

Nie ma fizycznie możliwości umieścić skanów na serwerze forum. Ilość gigabajtów byłaby ogromna.. Chodzi więc nie o bibliotekę, a o katalog. Po zasięgnięciu opinii najprostszym rozwiązaniem wydaje się przygotowanie formularza np w wordzie, zawierającego wyszczególnione rozkłady i dodatki latami, obszarami itd. Każdy, kto ma czym się dzielić, mógłby pobrać taki formularz, zaznaczyć co ma i umieścić na forum. Mogłoby to służyć wymianie rozkładów między osobami. Kolekcjonerzy byliby w stanie łatwo uzupełnić swe zbiory, grający w gry zdobyć dane o autentycznym ruch na liniach itp.

Ważna jest wiedza, kto co posiada, a nie zaraz skanowanie wszystkiego. Ci co chcieliby udostępnić ogółowi skany rozkładów, zamieszczaliby namiary na swoje konta na Chomikuj. W ten sposób nie obciążalibyśmy serwera forum. Na Chomikuj jest możliwość także zakładania blokady na pliki za pomocą odpowiedniego hasła. Właściciel może wtedy udostępniać plik tylko tym osobom, którym poda hasło.

Problemem okazuje się przygotowanie odpowiedniego formularza. Rozkłady służbowe mogły być wydawane według różnych przepisów. W dziale "Archiwalne rozkłady jazdy" zamieściłem informację o instrukcji R11 z roku 1979 (dokładnie adres mego chomika) podającej wzory jakie obowiązywały od tamtego roku. Zastąpiła ona "Instrukcję o rozkładach jazdy pociągów" Nr R 51 zatwierdzoną przez Ministra Kolei Nr KR 1a/69/1/51 z dnia 23 czerwca 1951, do której dostępu nie mam.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że instrukcje były nowelizowane.

Czy jest ktoś na tyle kompetentny, by mógł propozycję formularza przygotować? Trudno na razie określić jakie lata miałby być objęte. Proszę wszystkich, którzy mogą coś doradzić, o wsparcie i sugestie.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

propozycja formularza

Post autor: Rainy31 »

Sporo osób przeczytało mój apel, ale nikt nie czuł się kompetentny do zrobienia formularza. Ja też się takim nie czuję, ale w oparciu o instrukcję R11 odważyłem się opracować wstępną wersję. Osoby zainteresowane wymianą rozkładów lub po prostu chcące je udostępnić innym, proszę o pobranie formularza, wypełnienie i najlepiej odesłanie na adres mailowy zamieszczony na jego końcu. Jednocześnie proszę nadsyłać uwagi i sugestie odnośnie poprawy.
Załączniki
Służbowe rozkłady jazdy.doc
(393 KiB) Pobrany 331 razy
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Mam rozkład z 1987 roku, Śląska DOKP, okładka załączona poniżej.
Kiedyś całośc zeskanuję, ale ponieważ jest to 250 stron, więc nie zrobie tego na jutro (ani na pojutrze). Ale jeśli ktoś jest zainteresowany jedną z zamieszczonych tam linii, to zaczne własnie od tejże. Jakby co, proszę pisac na PW.
Załączniki
srjp.jpeg
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Super! Dzięki okładce, którą zaprezentowałeś, miałem szansę poprawić formularz. Rozkład mógł być zatem wydawany oddzielnie dla pociągów pasażerskich i oddzielnie dla towarowych. Poprawioną wersję z przykładowo naniesionymi danymi zamieszczam poniżej. W formularz trzeba wpisać pozycje, które się posiada i przesłać mi wraz z uwagami. Pozwoli mi dokonać kolejnych ulepszeń. Ewentualnie proszę o skany okładek.
Załączniki
Służbowe rozkłady jazdy formularz 2.doc
(412 KiB) Pobrany 331 razy
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Nie wiem dlaczego zakładasz, że wszystkie skany będą na chomiku. Jak zeskanuję ten mój rozkład, to na pewno go tam nie umieszczę.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Dzięki za zainteresowanie tematem i pomoc. Nie, nie zakładam, że wszystkie skany będą na chomiku. Jeśli ktoś ma dużo rozkładów , ciężko mu będzie je zeskanować. Wystarczy zatem że ogłosi, co posiada. A sposób udostępniania zostawmy indywidualnemu dogadaniu się.
Teraz już widzę jasno, że trzeba odpuścić w formularzu rubryki z informacjami o zamieszczeniu pliku na chomiku, bo problemem będzie ich aktualizowanie.

Dla mnie chomik oferuje najprostszy sposób przesyłania dużych plików. Pocztą elektroniczną spływają bardzo wolno i nie każda dopuszcza duże załączniki. Czy widzisz coś lepszego?
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Oczywiście że email nie nadaje się do dużych plików.

Moje antychomikowość wynika wyłącznie z faktu, że każą sobie płacić za ściąganie. Jestem z Krakowa, więc nawet jesli to mnie, jako publikujacego, to nie dotyczy, to i tak jestem wbrew :lol: .

Mam konta na Dropboxie i Amazon Cloud, gdzie jest za darmo, więc umieszczę to w jednym z tych miejsc. A poza tym są inne servisy z darmowym przechowywaniem plików, np Google Cloud czy Microsoftowy Skydrive .....
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Na chomiku co tydzień otrzymujesz 50 MB do ściągania za darmo. Musisz płacić dopiero, gdy przekraczasz ten limit. Na przykład za dodatkowy transfer 2 GB życzą sobie 2,50 zł. Są to drobne kwoty.
Skoro są inne serwisy, i to zupełnie darmowe, to oczywiście trzeba z nich korzystać. Poprawiłem formularz i zamieszczam go poniżej. Szkoda, że nie odzywają się kolekcjonerzy rozkładów. Oni mogliby najlepiej ocenić, czy jest dobry.
Załączniki
Służbowe rozkłady jazdy formularz 3.doc
(328,5 KiB) Pobrany 348 razy
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Zgonie z obietnicą zeskanowałem służbowy rozkład z 1987 roku, Śląska DOKP, i umieściłem informacje o tym w ogólnodostępnym dziale Archiwalna dokumentacja PKP. Ktos mój post przesunął do Archiwalne rozkłady jazdy, którego zawartość jest widoczna dopiero po zalogowaniu.

Nie widzę powodu, by informacja o tym rozkładzie miał być dostępna tylko dla członków tego forum. W związku z tym już jej nie ma.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Stellwerk pisze:Zgonie z obietnicą zeskanowałem służbowy rozkład z 1987 roku, Śląska DOKP, i umieściłem informacje o tym w ogólnodostępnym dziale Archiwalna dokumentacja PKP. Ktos mój post przesunął do Archiwalne rozkłady jazdy, którego zawartość jest widoczna dopiero po zalogowaniu.

Nie widzę powodu, by informacja o tym rozkładzie miał być dostępna tylko dla członków tego forum. W związku z tym już jej nie ma.
Witam,

przesunąłem wątek z działu "Archiwalna dokumentacja PKP" do działu "Archiwalne rozkłady jazdy" ze względu na fakt, że jak sama nazwa wskazuje to drugi dział jest przeznaczony do publikowania rozkładów jazdy. Co prawda rzeczywiście - zupełnie nieświadomie - nie wziąłem pod uwagę faktu, że jeden z działów jest otwarty, a drugi zamknięty, ale nie widzę powodu, żeby od razu tak gwałtownie reagować. Tak czy owak, święte prawo Autora: ma prawo wrzucić, ma prawo zabrać. Przepraszam wszystkich użytkowników Forum za to, że przez moją nadgorliwość stracili fajny materiał. :shock:

Pozdrawiam serdecznie,

Adam Dąbrowski
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Jak na razie Stellwerk jest jedyną osobą, która na serio zaangażowała się w tworzenie katalogu. Też uważam, że spis powinien być ogólnodostępny. Tak jest w bibliotekach. Dopiero, gdy ktoś chce skorzystać z czytelni, a zwłaszcza wypożyczyć, są wymagane karty. Niniejszym zwracam się do Administratorów, by założyli ogólnodostępny dział "Katalog służbowych rozkładów" albo "Baza danych o służbowych rozkładach jazdy", w którym informacje o posiadaniu rozkładów można by zamieszczać.
Jak na razie mój formularz nie chwycił. Stellwerkowi nie był potrzebny, skoro ma do zaoferowania jedną pozycję. Proponuję zatem, by każdy zamieszczał posty tak jak uważa. Ważne jest jednak, by opisy były pełne, tzn. z wyszczególnieniem linii, jeśli są podane na okładce. Z początku będzie trochę przypadkowości, ale gdy się nazbiera więcej informacji, trzeba będzie przeorganizować dział. Wprowadzimy porządek według lat, okręgów, dodatków itp.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Rainy31 pisze:Jak na razie Stellwerk jest jedyną osobą, która na serio zaangażowała się w tworzenie katalogu.
Zeskanowałem1 (słownie: jeden) rozkład służbowy, i to jest cały mój wkład w "tworzenie katalogu".

"Mój" rozkład siedzi w internetowej chmurce, informacja będzie opublikowana gdzie indziej. Ale jeśłi ktoś jest zainteresowany, to proszę o PW.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Rainy31 pisze:Też uważam, że spis powinien być ogólnodostępny.
Administracja Forum rozważy udostępnienie działu z rozkładami jazdy osobom niezarejestrowanym, ale wymaga to najpierw pewnych uzgodnień. Najwcześniej zatem po weekendzie.
Rainy31 pisze:Niniejszym zwracam się do Administratorów, by założyli ogólnodostępny dział "Katalog służbowych rozkładów" albo "Baza danych o służbowych rozkładach jazdy", w którym informacje o posiadaniu rozkładów można by zamieszczać.
@Rainy31, czy naprawdę uważasz, że potrzebny jest w tym celu specjalny dział? Nie wystarczy istniejący dział dotyczący rozkładów jazdy (np. w przypadku jego upublicznienia)?
Rainy31 pisze:"Mój" rozkład siedzi w internetowej chmurce, informacja będzie opublikowana gdzie indziej. Ale jeśłi ktoś jest zainteresowany, to proszę o PW.
Mimo wszystko byłoby miło, gdyby informacja pojawiła się również na Forum. Nikt przecież Twojego postu nie usunął, doszło jedynie do czysto porządkowego (technicznego) przesunięcia. Kwestia dostępności działu jest natomiast - jak już napisałem - do dysksji i pewne pole do działań w tym zakresie istnieje.

Pozdr. :smile:

AD
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Pozwolę wtrącić swoje „trzy grosze”.
Pomysł, który przedstawił Rainy31 uważam za dobry, jednak nierealny do wdrożenia. Opieram się na swoim doświadczeniu w prowadzeniu działu Archiwalne dokumenty PKP.
W temacie Regulaminy techniczne stacji-gdzie szukać? napisałem:
Osobnym problemem który pośrednio związany jest z powyższym, są również i sami miłośnicy kolei lub inni kolekcjonerzy. Wiele osób posiada mniejsze lub większe zbiory, ale „tylko dla siebie” lub ewentualnie na wymianę. Udostępniajcie to co macie w wersji elektronicznej. Czasami mało ważny dokument dla właściciela może okazać się bezcenny dla innego pasjonata. A tym sposobem można wiele dokumentów upowszechnić jak również przyciągnąć nowe rzesze pasjonatów historii kolei.
I jaki był oddźwięk na powyższe – praktycznie żaden. Więc osobiście raczej wątpię, że zrobi się z tego większa akcja. Ludzie nie tylko nie chcą udostępniać posiadanych zbiorów, również przerabiać je do wersji elektronicznej. To często bardzo pracochłonna czynność. W moim przypadku zeskanowanie jednego średniej wielkości planu w częściach na skanerze A4 wraz z jego elektronicznym łączeniem oraz częściową obróbką graficzną to czas ok. 1-2 godz. Dla większych formatów czas jest jeszcze dłuższy. I to samo jest w przypadku rozkładów jazdy, gdy chce się uzyskać dobry efekt poprzez skanowanie.
Żeby to robić trzeba NAPRAWDĘ CHCIEĆ, a nie tylko liczyć na gotowe od innych.

Zupełnie nie rozumiem postępowania użytkownika Stellwerk. To na moją prośbę Administrator przesunął wątek z rozkładem jazdy do WŁAŚCIWEGO DZIAŁU. Porządek na forum też trzeba zachować – a to nie ma znaczenia ? I co z tego że nie jest widoczna treść wpisu. Nazwa działu świadczy jednoznacznie o zawartości. Kto jest zainteresowany, ten zaloguje się i przejrzy zbiory. Czy to coś kosztuje lub stanowi techniczny problem. Nie. W powadzonym przeze mnie dziale Archiwalna dokumentacja PKP są widoczne tylko treści wpisów, materiały są dostępne po zalogowaniu. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby również i w dziale Archiwalna dokumentacja PKP treści wpisów nie były widoczne. Na pewno w tym przypadku nie usunąłbym zamieszczonych zbiorów.
Powtarzam, kto chce i jest poważnie zainteresowany – ten się zaloguje. Nie pierwsze to i nie ostatnie forum, gdzie część jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. Gdzie indziej to normalne, a tutaj ktoś się obraża.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Ty decydujesz na jakich warunkach udostępniasz Twoje materiały, a ja - na jakich warunkach moje. Nie widzę potrzeby jednomyślności.
ODPOWIEDZ