linia Iława - Działdowo (Malbork - Mława)

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

nowomieszczanin
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 22:07

Post autor: nowomieszczanin »

Stacja Montowo. Podobno tu w sierpniu 1914 roku zatrzymał się pociąg specjalny z Hindenburgem, potem przez kilka dni stacjonował podobno w hotelu w Lubawie.
Ma może ktoś informację o tym zdarzeniu, zwłaszcza że był to podobno dłuższy postój.
Załączniki
montowo dom książki.JPG
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

25 sierpnia 1914 Hindenburg przybył do Montowa, gdzie mieściło się dowództwo 1. Korpusu armii niemieckiej, wchodzącego w skład 8. Armii, Ta armia, pod dowództwem von Hindenburga, pokonała wojska rosyjskie w bitwie pod Tannenbergiem we wrześniu 1914.

Nie znalazłem informacji gdzie Hindenburg nocował, ale nie sądzę, by w stodole na sianie, więc hotel w Iławie jest możliwy...
nowomieszczanin
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 22:07

Post autor: nowomieszczanin »

Rodzina von Hindenburg podobno przybył pociągiem specjalnym - nie mogę tego potwierdzić w żadnym źródle. Słyszałem o tym z przekazów rodzinnych - rodzina mieszka w okolicy Montowa.
Rodzina Hindenburga była w II połowie XIX wieku właścicielem pobliskiego majątku Katlewo. Wuj Hindenburga był nawet burmistrzem w Nowym Mieście (Neumark).
Więc może w Katlewie.
Później przebywał też w hotelu Kopernik w Lubawie.
nowomieszczanin
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 22:07

Post autor: nowomieszczanin »

Bilet z 1944 roku z dworca Montowo (zwana od pobliskiej miejscowości - Grodziczno) do Iławy.
Załączniki
BILET DO GRODZICZNA.JPG
nowomieszczanin
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 22:07

Post autor: nowomieszczanin »

Dworzec kolejowy na początku XX wieku w Zajączkowie.
Załączniki
zajączkowo małe.JPG
ODPOWIEDZ