Toruń Wschodni / Toruń Mokre / Thorn-Mocker

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

zaskro
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2016, 11:15
Lokalizacja: Giżycko / Toruń

Toruń Wschodni / Toruń Mokre / Thorn-Mocker

Post autor: zaskro »

Witam,

Poszukuje zdjęć, obrazów, map infrastruktury kolejowej Torunia Wschodniego na przestrzeni lat. Być może na forum jest ktoś kto takowe posiada, w internecie jest niewiele opracowań graficznych na temat wyżej wymienionej stacji. Szczególnie interesują mnie zdjęcia z okresu międzywojennego i powojennego ale inne też będą mile widziane :)
zaskro
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2016, 11:15
Lokalizacja: Giżycko / Toruń

Post autor: zaskro »

Obrazek
Wigowska Mapa Torunia z 1935.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

- nie wiem czy Kolega zna to zdjecie rarytas Torunia Wschodniego-to prawdziwy unikat
Obrazek
fotokopia z http://otoruniu.net/skrzyzowanie-dwu-trakcji/
- a czy rozpoznaje Kolega serie parowozu i... tramwaju? :wink:
zaskro
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2016, 11:15
Lokalizacja: Giżycko / Toruń

Post autor: zaskro »

Zdjęcie kojarzę, odnośnie taboru nie chciałbym jednak kłamać, czy zmyślać :)
zaskro
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2016, 11:15
Lokalizacja: Giżycko / Toruń

Post autor: zaskro »

Obrazek

W swoich poszukiwaniach dotarłem na stronach Narodowego Archiwum Cyfrowego do tego ciekawego zdjęcia, jest ono opisane cyt. "Wnętrze nowocześnie urządzonej nastawni." i datowane na 1939 r. W na pierwszym planie nastawnica suwakowa jednorzędowa, oraz aparat blokowy. Szkoda, że opis jest tak ubogi, ciężko jest stwierdzić która to z Toruńskich nastawni znajduję się na zdjęciu, ale z tego co mi wiadomo urządzenia suwakowe jednorzędowe posiadała nastawnia TrW 1 na stacji Toruń Wschodni, więc kto wie może to właśnie wnętrze tej nastawni?
Przyznam się też od razu, iż nie wiem jak wyglądała sytuacja z infrastrukturą i rodzajami urządzeń nastawczych na przestrzeni lat na stacji Toruń Główny (Obecnie wiem, że są tam pulpity kostkowe)

Dorzucę jeszcze jedno zdjęcie od siebie, wnętrze nastawni TrW 2 - stan obecny. Urządzenia z 1943 roku, nastawnica suwakowa czterorzędowa typu VES.

Obrazek
zaskro
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2016, 11:15
Lokalizacja: Giżycko / Toruń

Post autor: zaskro »

Ad zdjęcie 1 w poprzednim poście, TrW 1 to to raczej nie jest gdyż cała nastawnia TrW 1 jest "przeszklona", szkoda że nie można edytować po 30 minutach poprzedniego postu :) Dopiero wpadłem na porównanie zdjęcia ze stanem rzeczywistym :)

Obrazek
ODPOWIEDZ