Pociągiem do Lubawy!

Planowane imprezy i wycieczki, relacje oraz fotoreportaże;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Czołem wszystkim :)

Jak pewnie już słyszeliście, (albo nie) w ramach Mazur 2020, organizowany jest przejazd pociągiem do Lubawy! Jest to pierwszy od 10 lat pociąg na stacji w Lubawie. Razem z wieloma osobami działaliśmy w tym kierunku, no i udało się! Aktualnie razem z Turkolem dopinamy wszystko na ostatni guzik :D Przejazd będzie miał miejsce 25tego Lipca, i pociąg będzie ruszał ok. 10:00 z Iławy Głównej (Dokładny rozkład jazdy na stronie Turkolu), i przejedzie LK252 w stronę dworca w Lubawie. Prowadzącą lokomotywą będzie SM42 w klasycznych zielonych barwach (Najbardziej prawdopodobne) i do tego dojdzie kilka wagonów z lat 70/80. Wrzucę tutaj plakat stworzony przez moją siostrę ;) Mam nadzieję, że zobaczymy się na wydarzeniu! Czołem.

Obrazek
Bartosz Niko Brechelke
Referee
Ekspres
Posty: 211
Rejestracja: 03 lip 2007, 21:10
Lokalizacja: Wasilków

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Referee »

Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Piotr Janik »

Czołem.
Chciałem pięknie podziękować za link do wywiadu, jak również podjąć próbę małej syntezy (fotosyntezy), celem sprawdzenia funkcjonalności i elastyczności nowego Forum.
Załączniki
foto:  Bartosz  Brechelke
foto: Bartosz Brechelke
Freien Strecken für freien Menschen!
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Panowie,
wydarzenie się udało w stopniu ogromnym. Niech mi ktoś jeszcze powie, że zainteresowania koleją w Lubawie nie ma. Jako inicjator jestem dumny z tego, że to wyszło, i przede wszystkim nie ma nic lepszego niż usłyszenie od starszych osób mówiących do swoich wnuków "Patrz, zupełnie jak za starych czasów gdy do Lubawy jeździły pociągi!". Bez bicia przyznam, że łzy mi poleciały na widok tylu osób na dworcu. Ludzie chcą tu kolei i to widać!
Jeśli ktoś by chciał, mogę wstawić więcej fotografii z samego przejazdu. Niedługo też pewnie będę mieć materiał z drona. Pozdrawiam wszystkich.Obrazek
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze: 25 lip 2020, 20:55Panowie, wydarzenie się udało w stopniu ogromnym. Niech mi ktoś jeszcze powie, że zainteresowania koleją w Lubawie nie ma. Jako inicjator jestem dumny z tego, że to wyszło, i przede wszystkim nie ma nic lepszego niż usłyszenie od starszych osób mówiących do swoich wnuków "Patrz, zupełnie jak za starych czasów gdy do Lubawy jeździły pociągi!". Bez bicia przyznam, że łzy mi poleciały na widok tylu osób na dworcu. Ludzie chcą tu kolei i to widać!
Kolego, Tobie i wszystkim innym osobom, które przyczyniły się do uruchomienia tego pociągu, należą się wielkie słowa uznania! Miałem przyjemność być na pokładzie i po 17 latach znów wjechać pociągiem do Lubawy. Widok mieszkańców na peronie rzeczywiście był budujący, życzę więc powodzenia w dalszych działaniach. Jeśli nie co dzień, to niech chociaż co roku pociąg pasażerski odwiedza to miasto. :smile:
NikoT pisze: 25 lip 2020, 20:55 Jeśli ktoś by chciał, mogę wstawić więcej fotografii z samego przejazdu. Niedługo też pewnie będę mieć materiał z drona. Pozdrawiam wszystkich.
Oczywiście, udostępniaj, co tylko możesz. Ja w wolnej chwili także postaram się zaprezentować trochę materiałów.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Część,
to tutaj przesyłam resztę moich zdjęć z tego wydarzenia ;)


W oczekiwaniu na pociąg do Lubawy na stacji Iława Główna (Trzeba przyznać, że brzmiało to totalnie abstrakcyjnie!), pojawił się oto taki gość ;)
Obrazek

Już w podróży! Mijamy nastawnie w Rakowicach i miejsce dawnego przejazdu kolejowego, gdzie teraz jest wiadukt :)
Obrazek

Dla mnie fotografia także ważna, dlatego, że jest to miejsce gdzie pierwszy raz sfotografowałem pociąg - na początku mojej kariery w 2018 roku! ;)
Obrazek

Zdjęcie niczym obraz, wjazd na Zajączkowo Lubawskie - wjazdowi towarzyszyli mieszkańcy okolicznych domów którym obiecywałem jeszcze rok temu, że zobaczą jeszcze pociąg pasażerski tutaj ;)
Obrazek

Letnia sielanka, wjazd do Mortąg, okolice Palącu Mortęgi. Tutaj niestety Pałac Mortęgi nie wyciął krzewów znajdujących się w skrajni i pasażerowie musieli się chować by nie dostać, dosłownie z...liścia. :lol:
Obrazek

Stacja Lubawa! Szyny wręcz się uginały ze szczęścia na widok pociągu! Mieszkańcy dworca rozpoznali lokomotywę od razu, '"Łajka, łajka wróciła!" - krzyczeli ;) Wjazd na Lubawę był punktem Mazur 2020 z największą frekwencją na pokładzie pociągu, natomiast nikt nie spodziewał się, AŻ takiego powitania!

Obrazek

SM42-2386 (Na którą wiele osób narzekało, według mnie totalnie bez sensu...ale to później o tym.) stojąca w miejscu dawnej obrotnicy. Widok na bloki które ostatnio pociąg w tym miejscu widziały w 2010 roku!

Obrazek

Ozdoby w sąsiednich ogródkach oraz mrówki które porobiły mrowiska wzdłuż torów musiały przeżywać niezłe trzęsienie ziemi...

Obrazek

Stonka manewrująca - najlepszy gatunek stonki! Widok z peronu.

Obrazek

Nasza trzyosobowa ekipa która pomagała w przygotowaniu dworca pod przyjazd pociągu, po prawej (Chłopak w koszulce w Konstale 105...) to jakżę kto inny niż ja ;)

Obrazek

I na sam koniec, widok z Iławy Głównej - fiat SU45-054 który przeżywa swoje ostatnie miesiące...Widok z okna pociągu.

Obrazek

A tutaj mój filmik z przejazdu:
https://youtu.be/qCvgedqX8hA


Pozdrawiam ;)
Bartosz Niko Brechelke
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: kuba_mk »

Ode mnie taka anegdotka, ale oparta na faktach autentycznych.

Po przyjeździe "Lubawy" do Iławy cały ten tłum wysypał się z pociągu i zaczął zmierzać do wyjścia. W przejściu podziemnym jedna z "normalnych" pasażerek, pewnie zdziwiona taką ilością ludzi pyta skąd ten pociąg przyjechał. Ktoś jej odpowiedział, że z Lubawy. Na co ona ze złością, że sobie z niej żartują: "Tak, k... z Księżyca".

Także moi drodzy, spodziewajcie się niespodziewanego.
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

kuba_mk pisze: 01 sie 2020, 22:33 Ode mnie taka anegdotka, ale oparta na faktach autentycznych.

Po przyjeździe "Lubawy" do Iławy cały ten tłum wysypał się z pociągu i zaczął zmierzać do wyjścia. W przejściu podziemnym jedna z "normalnych" pasażerek, pewnie zdziwiona taką ilością ludzi pyta skąd ten pociąg przyjechał. Ktoś jej odpowiedział, że z Lubawy. Na co ona ze złością, że sobie z niej żartują: "Tak, k... z Księżyca".

Także moi drodzy, spodziewajcie się niespodziewanego.
No w sumie, dla wszystkich pociąg do Lubawy (Do czasu TurKolu) to było jedno wielkie widmo, nikt nie wiedział, czy coś jeździ, czy już nie :lol: Piękna historia, miejmy nadzieję, że z czasem "Pociąg z Lubawy" już takiego zdziwienia budzić nie będzie ;)
Bartosz Niko Brechelke
Radek
InterCity
Posty: 303
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Radek »

Foto z przejazdu przez Ostródę.
Załączniki
DSC_4079.JPG
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Czołem wszystkim :)

Jak sami wiecie, w roku 2020 do Lubawy po 10 latach, przyjechał kolejny pociąg na dworzec. Wydarzenie odbyło się z ogromnym echem i świetnym odbiorem przez mieszkańców dworca oraz miasta ;)

Razem z TurKolem projektujemy aktualnie wydarzenie LUBAWA 2021 i chcemy by było to coś więcej niż przyjazd pociągu, a atrakcja dla całego miasta.
Zwracam się z pomocą do was - lokalnych miłośników kolei, w celu uzyskania propozycji czym można by było uatrakcyjnić ponowny przejazd pociągu do Lubawy. Wszystko zakładamy z nadzieją, że pandemia Koronawirusa się uspokoi, tak jak w zeszłym roku.

Zacznijmy od podsumowania faktów które mogą być pomocne w kreacji wydarzenia...
- Stacja posiada tor do rozładunku wagonów który jest przejezdny i wymaga jedynie wykoszenia oraz oczyszczenia torowiska.
- Byłaby możliwość użytku 2 kilometrowej bocznicy do zakładu IKEA.
- Mamy dość spory teren użytkowy na stacji, na którym można rozstawić jakieś stanowiska.
- Spory plac załadunkowy.

Pomysły z mojej strony były różne, czy to np. drezyny na torze "towarowym" lub na bocznicy do IKEA, lub rozstawienie stanowisk promujących kolej i opowiadającej o historii linii oraz dworca.

Jeśli posiadacie jakieś pomysły dajcie znać w tym temacie :)

Jeśli natomiast, ktoś chciałby współpracować lub pomóc w przygotowaniu dworca, zapraszam do kontaktu telefonicznego (Numer telefonu podam na PW.)

Z góry dzięki za uwagę i...no cóż...Do zobaczenia w Lubawie! :lol:
Bartosz Niko Brechelke
Radek
InterCity
Posty: 303
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Radek »

Ja myślę, że warto tym, którzy przyjadą, pokazać Lubawę (i okolice) - myślę, że promocja miasta i gminy, zarówno stoisko, jak i jakaś wystawa, zdjęcia, bo pewnie podczas przejazdu nie będzie czasu, żeby zobaczyć miasto, a jest bardzo ładne. No i oczywiście głodnych poczęstować jakimś regionalnym poczęstunkiem, oczywiście nie za darmo.
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Może udało by się zorganizować jakiegoś Autosana H9 do zwiedzania okolic, może odwiedzenia wiaduktu w Glaznotach itd...Na pewno jest jakaś opcja. Bardzo bym chciał, żeby coś na dworcu także zostało zorganizowane w temacie kolejowym, oprócz samego przejazdu ;)
Bartosz Niko Brechelke
Radek
InterCity
Posty: 303
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Radek »

Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
Radek
InterCity
Posty: 303
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: Radek »

I jednak zmiana terminu na wrzesień:
Zapraszamy serdecznie na pokład specjalnych pociągów turystycznych, które pierwotnie zaplanowano w terminie lipcowym - które ze względów organizacyjnych odbędą się jednak na zakończenie lata tj. w dniach 17, 18 i 19 września.
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Pociągiem do Lubawy!

Post autor: NikoT »

Czołem wszystkim, wybaczcie taką przerwę ale ciężko było w kwestii czasu.

Przede wszystkim, do Lubawy już w najbliższą Niedzielę przyjeżdża skład TurKolu. Niestety, w innym terminie niż zakładanym, oraz innym składem niż oczekiwany. Emocji było dużo, było nerwowo - wszystko dlatego, że we Wrześniu nakładają nam się dwa wydarzenia kolejowe w Lubawie w jednym miesiącu. Nie mogę na razie za wiele zdradzić.

Od razu zaznaczam, że w tym roku TurKol może nie być tak spektakularny jak w zeszłym roku, ale mimo wszystko, to jest jednak pociąg w Lubawie. I na ten jeden dzień stacja w Lubawie znowu może odżyć! Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania dworca na przyjazd pociągu, oczyszczamy torowiska i sprzątamy śmieci ze stacji.

W kwestii samej linii - mogę powiedzieć, że jest pozytywnie. Jesteśmy na stałej linii z burmistrzem miasta, IKEA i innymi podmiotami. Więcej informacji na ten temat nadejdzie w najbliższych dniach. Do tego momentu jednak - cieszmy się, że Lubawa znów przywita pociąg!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i jestem gotów odpowiedzieć na wszelkie pytania jeśli owe są.
- Bartosz
Bartosz Niko Brechelke
ODPOWIEDZ