Turza Wielka, Tuczki, Hartowiec

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Jakub Pichola
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:21
Lokalizacja: Lidzbark Welski (Gdańsk)
Kontakt:

Turza Wielka, Tuczki, Hartowiec

Post autor: Jakub Pichola »

Witam!

Mam małe wątpliwości w temacie wyżej wymienoinych stacji. Nie figurują one bowiem w rozkładzie jazdy z 1908 roku (jeszcze raz dzieki Adam). Czy mogło by to znaczyć, że powstały później? Sytuacja jest ciekawa szczególnie w przypadku Turzy Wielkiej, która z tego wniosek powstała najprawdopodobniej dopiero wraz z linią do Ostródy p. Dąbrówno, czyli w 1910 roku.
A jak było w przypadku Tuczek? Kilka dni temu otrzymałem informację, że Tuczki były początkowo stacją, był tu podobno również większy budynek dworcowy, którego obecnie pozostała tylko niewielka część. Słyszałem też o ładowni. Ktoś wie może jak długo istniała?
Najwięcej wątpliwości nasuwa obecny przystanek w Hartowcu. Słyszałem coś o bocznicy do pobliskiej gorzelni, ale ręki sobie nie dam uciąć... Może ktoś zna jakieś szczegóły i na ten temat?

Pozdrawiam
CM

Stan na 1905 wg map

Post autor: CM »

Potwierdza się to częściowo na mapie z 1905 roku - a więc już po upaństwowieniu Kolei Malborsko-Mławskiej, a przed budową linii Samborowo-Turza Wlk. Turzy jeszcze nie ma - są za to Tuczki (a częśc stacji ma inne niż dziś nazwy). Jadąc od Iławy zaznaczono wówczas następujące stacje:

- Iława
- Smolniki
- Rakowice (podana nazwa Biała Góra!)
- Zajączkowo Lubawskie
- Monotowo
- Hartowiec
- Rybno Pomorskie
- Tuczki
- Żabiny (podana nazwa Koszelewy Wielkie!)
- Burkat
- Działdowo

Z innych ciekawostek kolejowych - na linii Zajączkowo Lub. - Lubawa jest zaznaczona dodatkowa stacja Mortęgi (w czasie II wojny była tu chyba już tylko ładownia towarowa - widać ją na mapce PG w poście o Biskupcu Pom.).
Jakub Pichola
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:21
Lokalizacja: Lidzbark Welski (Gdańsk)
Kontakt:

Post autor: Jakub Pichola »

Dzięki za info. Nie zgadzam się tylko co do Żabin. Nazwa Gross Koschlau nie dotyczyła przystanku Żabiny, ale Gralewo. Żabiny powstały dopiero podczas elektryfikacji około 1985 roku. Jeśli chcemu być ultradokładni, to nie Koszelewy Wielkie, tylko po prostu Koszelewy. Prusacy wprowadzili taką nazwę dla odróźnienia od Klein Koschlau, czyli obecnie Koszelewki
CM

Post autor: CM »

Bardzo możliwe że to Gralewo - skala mapy jest za mała (po kilometrażu z rozkładów pewnie widać dokładniej). Podobnie Burkat jest jakby bliżej niz współcześnie w kierunku Turzy - ale trzeba poczekać na dokładniejszego M-Blatta lub achriwum Posselta. Co do Gross Koschlau oczywista - chciałem podkreślić oryginalą nazwę niemiecką :)
Awatar użytkownika
fgk
Towarowy
Posty: 22
Rejestracja: 01 lip 2005, 02:40
Lokalizacja: Liberec

Hartowiec

Post autor: fgk »

Witam po raz pierwszy aktywnie na Waszym forum:-)
Chciałbym wrzucić swoje przysłowiowe trzy grosze, odnośnie przystanku w Hartowcu. Mianowicie - w Gazecie Gdańskiej nr 76 z 29.6.1895 r. znalazłem taką oto krótką notatkę: [...] Pomiędzy Montowem a Rybnem urządziła dyrekcya kolei malborsko-mławskiej przystanek kolejowy w Hartowicach.
BTW: ma ktoś z Was może info o pochodzeniu słupa stojącego tuż przed wejściem na kładkę nad torami w Hartowcu [na E od torów], stanowiacego dziś podstawę dla znaku o skądinąd ciekawej treści "Uwaga! Zakaz przejazdu motorami i przejścia ze zwierzętami. PKP". Szczegóły na http://www.kolej.pl/tory/ibik/h/img/hartowiec5.jpg
http://www.kolej.pl/tory/ibik/h/img/hartowiec2.jpg
zas widok ogolny na http://www.kolej.pl/tory/ibik/h/img/hartowiec1.jpg

F.
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Witaj Filipie :)
Trochę pomóc może ta mapka:

Obrazek

Pokazuje stan nominalnie na rok 1909, ale może mieć poprawki z lat 1926 i 1929. Nie ma słowa o przystanku (Hp.), co jeszcze nie znaczy, że go nie było. Za to jest ładownia (Lst.=Ladestelle). W miejscu obecnego przystanku jest wyraźny tor boczny (po prawej), który odgałęzia się mniej więcej pod kładką i wraca do toru głównego tuż nad literą "r". Wygląda to jak mini mijanka, a prawdopodobnie to tor odstawczy ładowni.
Co do znaku przy kładce - to pewnie istnieje on od czasu jej powstania. Widać na jego szczycie miejsce po oryginalnej tabliczce. Też na mapce kładka jest wąska (w porównaniu do wiaduktu powyżej) i prowadzi do miejscowego majątku ziemskiego (Gut). Zapewne pierwotnie miała konstrukcję drewnianą.
A tak poza tym to śliczne miejsce. Gdyby jeszcze ten obleśny eternit z budynku znikł...

pozdr
lyck
Ostatnio zmieniony 17 gru 2006, 21:04 przez lyck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fgk
Towarowy
Posty: 22
Rejestracja: 01 lip 2005, 02:40
Lokalizacja: Liberec

Hartowiec

Post autor: fgk »

Witaj Piotrze:-)
Dzieki za mapke Hartowca - przypuszczam, ze oddaje ona jednak stan na 1909 r. Według Urzedowego Rozkladu Jazdy, waznego od 1 czerwca 1922, z Hartowca (wcale nie oznaczonego jako p.o.) odjezdzaly juz 3 pary pociagow [w kierunku Zajaczkowa Lub.- O1421 o 5:39; M1451 o 10:31 i O1423 o 12:46; w kierunku Turzy Wielkiej - O1422 o 9:04; O1424 o 15:47 i M1452 o 18:48], tak wiec poprawka pewnie by cos na ten temat wnosila.
Co do znaku [a wlasciwie slupa, bo znak jest wspolczesny] - nie jestem taki pewien, czy stoi on tam od czasu powstania kladki. Czy to przypadkiem nie jest lokalizacja wtorna? I stad sie wzielo moje pytanie - jakie jest pochodzenie tego slupa.
A obecna kladka jest nowa - podejrzewam, ze postawiona w czasie elektryfikacji linii. Na http://www.kolej.pl/tory/ibik/h/img/hartowiec7.jpg sa widoczne pozostalosci po filarach poprzedniej kladki, do ktorej to prawdopodobnie odnosil sie ow znak. Na te wspolczesna ciezko sie dostac z motorem, o krowie nie wspominajac, ZTCP pare schodow to tam jest. Kurcze, ile to nie wyjasnionych zagadek... I na kazdej stacji czekaja kolejne...:-) BTW, kiedys mialem dosc dobry kontakt z dziewczyna, ktorej dziadek byl hartowieckim kolejarzem, szkoda, ze sie o wszystko nie wypytalem... A malowniczy fragment linii od Dzialdowa do Ilawy wciaz mnie fascynuje, szkoda, ze teraz juz nie jest tak na wyciagniecie reki :-(

fgk
ODPOWIEDZ