Przedwojenne Plany Schematyczne Prus

Uporządkowany zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących sieci kolejowej na Warmii, Mazurach i pozostałych ziemiach byłych Prus Wschodnich;

Moderator: bastard

gargulec
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2021, 12:55

Przedwojenne Plany Schematyczne Prus

Post autor: gargulec »

Witam .
Jak w temacie .
Czy mógłbym prosić o informacje gdzie mogę znaleźć przedwojenne schematy węzłów kolejowych ?
Jakaś instytucja ,muzeum ?
Interesują mnie stacje
Korschen - Korsze
Rastenburg- Kętrzyn
Skandau- Skandawa
i inne
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Re: Przedwojenne Plany Schematyczne Prus

Post autor: kuba_mk »

Chyba pierwsze kroki (albo kliki) skierowałbym do Archiwum Państwowego w Olsztynie. Niestety nie ma tam tak uporządkowanego zbioru jak dotyczącego dawnej dyrekcji kolejowej w Gdańsku. Plany "kolejowe" zdarzają się dosyć przypadkowo. Kiedyś w aktach dotyczących wywłaszczenia jakiegoś rolnika znalazłem schemat stacji w Marwałdzie (linia Turza Wielka - Samborowo) - bo ziemia przeznaczona miała być pod rozbudowę ładowni na tamtejszej stacji. Ostatnio olsztyńskie archiwum na swojej stronie internetowej publikowało plan Stawigudy (a w zasadzie koncepcja budowy drogi dojazdowej do gdzieśtam, bo przecięła ją stacja) albo Olsztynka (a w zasadzie to załącznik do umowy na utrzymanie przydworcowych terenów zielonych). Być może w podobnych okolicznościach "odnajdą się" też plany wymienionych przez Ciebie stacji. Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Przedwojenne Plany Schematyczne Prus

Post autor: Gagarin323 »

Tak jak napisał mój przedmówca - AP Olsztyn. Plany schematyczne można odnaleźć przede wszystkim w zespole nr 379, ale również w zespołach po dawnych magistratach i landraturach. Warto też zerknąć do akt po dawnych Urzędach Katastralnych, ale ten obszar wymaga odpowiedniej kwerendy.
Der 103er
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2023, 23:48

Re: Przedwojenne Plany Schematyczne Prus

Post autor: Der 103er »

Witam,

Posiadam schematy większości dużych dworców kolejowych w Prusach Wschodnich sprzed 1945 r. Nie są one zeskanowane, ale mam ich zdjęcia. Nie jestem pewien, czy mogę je opublikować tylko dlatego, że pochodzą z archiwum (Bundesarchiv w Berlinie).
Po prostu napisz do mnie e-mail, a wyślę ci te, które chcesz: der103er@gmail.com

Pozdrowienia z Niemiec
ODPOWIEDZ