Wznowienie działalności Forum WMTMK Olsztyn

Uwagi dotyczące Forum dyskusyjnego WMTMK Olsztyn;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wznowienie działalności Forum WMTMK Olsztyn

Post autor: Piotr Janik »

Kruglanken dość uniwersalnie pisze: 16 cze 2022, 21:34 (...) prawie umarło" nie udało się tak jak za dawnych dobrych czasów odbudować (...) Miejmy nadzieję że ... ale wiadomo "Nadzieja matką głupich" (...)
Przyczyn jest sporo, nie tylko tzw. wewnętrzne. Powoli przestaje być o czym gadać. Nic dziwnego, że dżentelmeni (damy też) po prostu milczą.
Jedyne, co można, a raczej należy napisać, to: dziękuję Panu Andrzejowi, że amatorów i profanów nie pozostawia ślepymi, jak małe koty.
Załączniki
Formularz dodawania załącznika zawiera propozycję 'komentarz'. <br />Nie mam _dobrego_ pomysłu na komentarz.
Formularz dodawania załącznika zawiera propozycję 'komentarz'.
Nie mam _dobrego_ pomysłu na komentarz.
Freien Strecken für freien Menschen!
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1140
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Wznowienie działalności Forum WMTMK Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Piotr Janik pisze: 17 cze 2022, 09:57
Kruglanken dość uniwersalnie pisze: 16 cze 2022, 21:34 (...) prawie umarło" nie udało się tak jak za dawnych dobrych czasów odbudować (...) Miejmy nadzieję że ... ale wiadomo "Nadzieja matką głupich" (...)
Przyczyn jest sporo, nie tylko tzw. wewnętrzne. Powoli przestaje być o czym gadać. Nic dziwnego, że dżentelmeni (damy też) po prostu milczą.
Jedyne, co można, a raczej należy napisać, to: dziękuję Panu Andrzejowi, że amatorów i profanów nie pozostawia ślepymi, jak małe koty.
Bardzo dziękuję Wam za te opinie. Przede wszystkim miejcie świadomość, że są to kwestie, które również Administracji cały czas chodzą po głowie.

@Kruglanken, nie pisałbym tak szybko o "umieraniu" Forum, to jednak za mocne słowo, choć podobno "prawie" robi wielką różnicę. :wink: Forum działa i nie zakładamy zmiany tego stanu rzeczy. Zaręczam, że np. od strony technicznej nigdy nie było stabilniej, niż jest obecnie, a za pomoc w tym względzie szczególnie dziękuję administratorom @winIO oraz @kuba_mk, którzy są gwarantem jakości i solidności. Przede wszystkim regularnie aktualizujemy skrypty i wykonujemy backupy bazy danych oraz załączników. Prace serwisowe prowadzimy w trakcie spotkań on-line, tak aby wzajemnie się uczyć i zapewnić stabilność Forum również na przyszłość. Prawie dwuletnia przerwa w działalności Forum uświadomiła nam, że warto pilnować zgromadzonego tutaj kapitału wiedzy. Mamy też w głowie pewne plany zarówno co do korekty układu merytorycznego Forum, jak i jego funkcjonalności.

Jeśli chodzi o aktywność Użytkowników, to też jestem trochę zawiedziony, ale chyba trzeba spojrzeć na to wszystko szerzej.

Zacznijmy od tego, że Forum "rozbuchało się" przez przypadek. Początkowo miało ono stanowić głównie platformę do wewnętrznej komunikacji członków KMK Olsztyn (obecnie WMTMK Olsztyn), ale rzeczywistość pokazała, że istnieje potrzeba na coś więcej. Proces był naturalny, w żaden sposób niewymuszony, tj. bez kampanii reklamowej. :wink: Kiedy powstawało Forum, Facebook miał 7 miesięcy, a "Nasza Klasa" - którą przeżyliśmy - jeszcze nie istniała. "Rynek Kolejowy" ukazywał się od 2 lat w wersji papierowej, gros wiedzy pochodziło z czasopism "Świata Kolei", "Koleje Małe i Duże" i nielicznie wychodzących książek. Wielką rolę odgrywały spotkania na żywo, jak choćby nasze klubowe. Tym samym - zakładając Forum - trafiliśmy na niszę (odpowiednia tematyka, odpowiedni czas) i mogliśmy zaistnieć jako sensowny samodzielny byt, choć nigdy tak duży, jak wiele innych forów.

Popularność Forum zaczęła maleć jeszcze przed dwuletnią przerwą techniczną, która dodatkowo skomplikowała sytuację. W tamtym czasie sporo osób pytało mnie jednak o szanse na powrót Forum, więc był sens, aby o to powalczyć. Udało się. :smile:

Teraz żyjemy w całkiem innym świecie. Ja zwróciłbym uwagę na dwa istotne aspekty:

1. Informacje zalewają nas ze wszystkich stron i bardzo szybko. Właściwie trudno nadążyć za potokiem nowych ciekawych zdjęć czy archiwaliów cyrkulujących chociażby na Facebooku. Coraz szerszy jest też dostęp elektroniczny do zespołów archiwalnych, repozytoriów cyfrowych itd. Oczywiście, szybko udostępnione informacje potrafią też szybko zaginąć w czeluściach Facebooka, ale mimo wszystko taka forma wymiany informacji cieszy się dziś wielką popularnością i tego nie zmienimy. To jest rzeczywistość, z którą chyba musimy się pogodzić. I mniejszy z problemów.

2. Większy z problemów jest według mnie taki, że pasjonaci wolą dziś działać indywidualnie, niż kolektywnie. Często też ze sobą konkurują, zamiast współpracować. Mam wrażenie, że dziś każdy musi posiadać własną najlepszą galerię zdjęć, własną najlepszą stronę na Facebooku, na której udostępnia potem posty udostępnione wcześniej przez kogoś innego itd. O prawach autorskich nawet nie wspomnę. Poprawcie mnie, jeśli jest inaczej.

Obserwując kolejowy internet spotykam się z twórczością wielu uzdolnionych osób pochodzących z Warmii i Mazur. Te osoby zyskują bardzo dużą popularność, prowadząc np. ciekawe kanały/strony na YouTube/FB. Ciągle zastanawiam się, dlaczego nie ma tych osób w WMTMK Olsztyn, nie wspominając już o samym Forum. Dlaczego ludzie z grup FB (np. https://www.facebook.com/groups/696126820834181) nie czują potrzeby, aby w jakiś sposób zintegrować się z naszym stowarzyszeniem i naszym Forum? Przecież integracja wcale nie oznacza rezygnacji z realizacji własnych osobistych ambicji, a wręcz przeciwnie - może otworzyć nowe możliwości. Pod względem technicznym wszystko jest do uzgodnienia.

I jeszcze jedna refleksja - wklejanie linków. Wiele osób umieszcza na Forum linki do artykułów z mediów (np. z "Rynku Kolejowego"). Suchy sznureczek, bez żadnego własnego komentarza. Zwykle nie chce się w to nawet klikać, nie mówiąc już o dalszej dyskusji. Drodzy Użytkownicy, próbujcie komentować to, co prezentujecie. Paliwem dla dyskusji jest Wasze własne zdanie. A przynajmniej wklejcie najważniejszy dla Was cytat z artykułu, żeby było wiadomo, w jakim kontekście go udostępniacie. Każdy z nas powinien włożyć trochę wysiłku w to, aby na Forum było lepiej.

Aby skończyć pozytywem, chcę napisać, że póki są aktywni Użytkownicy, Forum działa. Myślę, że będą jeszcze ciekawe tematy, które na Forum się pojawią, zarówno w odniesieniu do historii, jak i przyszłości transportu kolejowego na Warmii i Mazurach. Konsekwentnie będziemy też udostępniać kolejne archiwalia, jak choćby skany służbowych rozkładów jazdy i dodatki. Byłoby miło, gdyby większa liczba Użytkowników włączyła się do takich działań. Natomiast jeśli macie jakieś własne konstruktywne pomysły na działania lub zmiany, które mogłyby poprawić popularność Forum, to jest właściwe miejsce i czas, aby o tym napisać.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Wznowienie działalności Forum WMTMK Olsztyn

Post autor: NikoT »

Całą sytuacje z forami oglądam na przestrzeni lat - mimo, że jestem rocznik 2002, ale z internetem miałem styczność praktycznie od samego początku - zauważalnym jest to odchodzenie od tej mody "forum internetowego" ze względu na to, że większość owych grup poprzenosiło się na FB i Messengera gdzie po prostu używają ich na co dzień, zamiast przeskakiwać od forum do forum. Być może chodzi tu czysto o wygodę takiej rzeczy? No i wiadomo, wizerunek forum widziany jest jako rzecz pochodząca z lat kiedy to internet raczkował, a wszyscy pod ręką mieli Nokie 3310 ;)

Inne forum na którym jestem, także klubu związanego z pojazdami szynowymi żyje głównie rezerwacjami (na bycie konduktorem lub motorniczym) na linie turystyczne, imprezami czy "newsami" z świata kolejowo-tramwajowo-autobusowego.

Forum takie jak nasze, tu, gdzie jest WMTMK jednak ma jedną potężną zaletę której nie posiada ani messenger ani FB. Jest świetnym archiwum i pozwala na wgląd "myślenia miłośnika kolei z lat 200x" czy pozwala dotrzeć do dokumentacji która nigdzie indziej nie jest dostępna :) No i przede wszystkim myślę, że forum zbliża bardziej niż taki FB czy Messenger, oczywiście to wszystko moja własna opinia :)
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1140
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Wznowienie działalności Forum WMTMK Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze: 29 cze 2022, 10:01[...]większość owych grup poprzenosiło się na FB i Messengera gdzie po prostu używają ich na co dzień, zamiast przeskakiwać od forum do forum. Być może chodzi tu czysto o wygodę takiej rzeczy?
Tak się faktycznie dzieje, przy czym warto zauważyć, że są to media stworzone do całkowicie odmiennych celów. Forum, nawet w trochę archaicznej postaci phpBB, umożliwia systematyczne gromadzenie i utrwalanie wiedzy (układ działów, możliwości edycyjne itd.). Ma to swoją cenę, bowiem nierzadko opracowanie nawet jednego posta wymaga znacznych nakładów czasu. Z kolei komunikatory internetowe i portale społecznościowe powstały zasadniczo do szybkiej, ale jednak dość ulotnej komunikacji. Nie ma znaku równości, jest raczej znak zmieniających się czasów. Środek ciężkości przesuwa się z długich form pisanych, czytania i cierpliwego gromadzenia wiedzy w kierunku oglądania, słuchania, krótkich form pisanych i błyskawicznej wymiany informacji.

Jedna ważna rzecz pozostaje niezmienna. Nad zawartością Forum mamy obecnie pełną kontrolę, to nasza wspólna własność, której nikt nam nie zabierze. Na los informacji i materiałów udostępnionych na FB czy innych wielkich platformach nie mamy żadnego wpływu.
NikoT pisze: 29 cze 2022, 10:01No i wiadomo, wizerunek forum widziany jest jako rzecz pochodząca z lat kiedy to internet raczkował, a wszyscy pod ręką mieli Nokie 3310 ;)
Dziś już nawet Facebook staje się leciwy...
NikoT pisze: 29 cze 2022, 10:01Forum takie jak nasze, tu, gdzie jest WMTMK jednak ma jedną potężną zaletę której nie posiada ani messenger ani FB. Jest świetnym archiwum i pozwala na wgląd "myślenia miłośnika kolei z lat 200x" czy pozwala dotrzeć do dokumentacji która nigdzie indziej nie jest dostępna :)
No właśnie, czyli to, co napisałem wyżej - trwałość informacji, a także łatwe korzystanie z nich (wyszukiwanie, wydruk).

Natomiast nie chciałbym, żeby rola naszego Forum ograniczyła się wyłącznie do historycznej. :smile: Możemy tu również rozmawiać o przyszłości kolei na Warmii i Mazurach, robiąc to pod względem jakościowym lepiej, niż w "szybszych mediach". Przykładem jest przedwczorajszy post użytkownika @pawel_zielony, który opublikował własne założenia dla rozkładu jazdy na linii Olsztyn - Ełk. To już stwarza pole do dyskusji i rozwijania tematu. Niebawem ja też dorzucę coś do tego ogródka.

Ty Bartek świetnie znasz temat linii 252 - tu też jest szerokie pole do dyskusji o tym, jaką rolę mogłaby ona odegrać w przyszłości. I nie chodzi tu tylko o imprezy kolejowe, ale o jej ewentualną rolę w normalnym systemie transportowym.
NikoT pisze: 29 cze 2022, 10:01No i przede wszystkim myślę, że forum zbliża bardziej niż taki FB czy Messenger, oczywiście to wszystko moja własna opinia :)
Pewnie każdy ma swoje zdanie na ten temat. Ale ja też uważam, że jest tutaj sympatycznie. :smile:
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
ODPOWIEDZ