Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Czołem! :D

Postanowiłem, że założę temat dot. Linii Kolejowej 252 i jej przyszłości oraz także dotyczący działalności naszej lokalnej grupy miłośników w poczynaniach w stworzeniu stowarzyszenia zajmującego się ową linią kolejową.

Jak sami wiecie, główną cechą linii kolejowej 252 jest to, że jest linią samorządową. Jest ona także bardzo krótka (6,5 km). Oprócz tego jest ona wpisana jako bocznica w papierach. Wszystko to czyni linię perfekcyjną pod stworzenie klubu/stowarzyszenia zajmującego się nią i jej otoczeniem oraz organizującego przejazdy turystyczne w postaci takiej jaką widzieliśmy prawie miesiąc temu (Turkol oraz pociąg "Lubawa") oraz w postaci pociągów okolicznościowych dla mieszkańców (Szynobusy relacji - Iława Główna - Lubawa) w ramach m.in Dni Lubawy którą mają miejsce raz w roku oraz cieszą się dużą popularnością w okolicy. Oczywiście w grę wchodzą jeszcze przejazdy drezynowe aż do Zajączkowa Lubawskiego. Przede wszystkim mamy wsparcie miasta w tym temacie.

W planach mamy także m.in renowacje elewacji budynku dworca w Lubawie w współpracy z konserwatorem zabytków - m.in odmalowanie napisów "Lubawa", zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się na peronie w sposób który by umożliwił przejazdy turystyczne, ale pomiędzy nimi pełnił by funkcje miejsca publicznego dla mieszkańców - w tym zlikwidowanie zagrożenia od strony lokalnych pijaczyn które niestety dewastują totalnie to miejsce. Planujemy także zainstalowanie tablic zawierających historie dworca oraz linii kolejowej od jej początków i utworzenie małego skansenu kolejowego - coś jak mini-skansen kolejowy w Poznaniu na Ratajach. Czyli sygnalizacja, wskaźniki oraz inne pamiątki kolejowe.

W kwestii reaktywacji przewozów osobowych jest to jak najbardziej możliwe, lecz nie z PolRegio jako, że firma ta, nie chcę iść na żadne kompromisy w kwestii przejazdów do Lubawy. Panu Burmistrzowi zasugerowałem SKPL lub Arrive - w nastepujących miesiącach sprawa ta będzie zbadana i rozwinięta. Przede wszystkim w pierwszej kolejności miałoby miejsce dostosowanie/modernizacja dworca dla przewozów osobowych.

Wszystko to co opisałem poddane zostało dyskusji razem z burmistrzem miasta Lubawa - wszystko jest możliwe do wykonania z funduszami UE. Pan Burmistrz jest bardzo otwarty na temat Linii Kolejowej 252 oraz sam potwierdził, że likwidacja linii nie jest i nie będzie nigdy planowana. Można powiedzieć, że linia ta czeka na lepsze czasy które my - jako nowo-powstające stowarzyszenie - chcemy rozpocząć.

Na sam koniec, nasze stowarzyszenie by otwarcie współpracowało z WMTMK w Olsztynie, IKEA Industry, Urzędem Miasta, Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych oraz TurKolem - którego wsparcie mamy już załatwione.

Zapraszam do komentowania, opinii oraz sugerowania :)

- Bartosz "Niko"
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze:W kwestii reaktywacji przewozów osobowych jest to jak najbardziej możliwe, lecz nie z PolRegio jako, że firma ta, nie chcę iść na żadne kompromisy w kwestii przejazdów do Lubawy.
Jak rozumieć to stwierdzenie? O jakich kompromisach mowa? Kto w ogóle miałby być organizatorem takich przewozów i jaką ofertę przewozową rozważacie (liczba pociągów, relacja)? Moim zdaniem warto temat rozwinąć.

I jeszcze jedno pytanie. Od dłuższego czasu przewozy towarowe do IKEA Industry nie są prowadzone. Jak sytuacja w tym temacie wygląda na ten moment? Czy spodziewana jest reaktywacja ruchu kolejowego na bocznicy?
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: kuba_mk »

I jeszcze jedno pytanie. Od dłuższego czasu przewozy towarowe do IKEA Industry nie są prowadzone. Jak sytuacja w tym temacie wygląda na ten moment? Czy spodziewana jest reaktywacja ruchu kolejowego na bocznicy?
Z tego co wiem, przewozy do IKEI prowadzone były regularnie mniej więcej do lata 2018 roku, potem sporadycznie około 2-3 razy w miesiącu. Ostatni pociąg wjechał pod koniec grudnia 2019 r. Od tamtego czasu nie pojechało nic. Ale wywiad donosi, że IKEA Industry nie ma zamiaru żegnać się z koleją. Ponieśli duże nakłady na budowę bocznicy, że nawet jeśli w tej chwili nie mają zamiaru korzystać z usług kolei, to zostawiają sobie taką możliwość w przyszłości. Potwierdza to fakt, że w dalszym ciągu dzierżawią bocznicę do Urzędu Miasta Lubawa, ponoszą nakłady na bieżące konserwacje i postarali się o świadectwo bezpieczeństwa użytkownika bocznicy. Dokonano też zmian w MPZP rejonu ul. Borek (ostatnia wersja obowiązuje od 2019 roku) i cały czas są w niej uwzględnione tereny kolejowe. Zmiana polegała na tym, że na terenie zakładu dopuszczono zabudowę terenu kolejowego halami magazynowo-produkcyjnymi, ale z zachowaniem funkcji kolejowej. Chodzi najprawdopodobniej o to, żeby połączyć obie hale pomiędzy którymi zlokalizowana jest stacja zakładowa. Czyli nie ładujemy z rampy na krawędzi magazynu, tylko cały pociąg wjeżdża do środka. Jakieś inwestycje tam były, ale nie wiem jak to wygląda w tej chwili. Może ktoś z miejscowych poratuje??

Podsumowując, IKEA nie zachowuje się jak ktoś kto chciałby likwidować bocznicę. Podobnie zapewnienia padają też z ust włodarzy Lubawy. Kolej nawet jeśli w tej chwili nie jest używana, to ma pozostać taka możliwość w przyszłości. Bardzo zdrowe podejście, jakże odmienne od chociażby sąsiedniego Nowego Miasta Lubawskiego. Także śmiem podejrzewać, że reaktywacja ruchu kolejowego do Lubawy jest kwestią czasu. Oczywiście mowa o ruchu towarowym. Pasażerski? Hmmm...
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

NikoT pisze: 18 sie 2020, 11:51 I jeszcze jedno pytanie. Od dłuższego czasu przewozy towarowe do IKEA Industry nie są prowadzone. Jak sytuacja w tym temacie wygląda na ten moment? Czy spodziewana jest reaktywacja ruchu kolejowego na bocznicy?


Najbliższym planem użytku linii jest dowóz płyt w celu budowy nowej hali w IKEA Industry, terminu oraz innych szczegółów niestety nie znam.
NikoT pisze: 18 sie 2020, 11:51 Jak rozumieć to stwierdzenie? O jakich kompromisach mowa? Kto w ogóle miałby być organizatorem takich przewozów i jaką ofertę przewozową rozważacie (liczba pociągów, relacja)? Moim zdaniem warto temat rozwinąć.
Problemem tutaj jest tabor PolRegio na Warmii i Mazurach oraz opłacalność przejazdów dla nich. Myślę, że bardziej chętna by była Arriva lub SKPL, jako, że oni obsługują takie linie lokalne. Ilość pociągów które planujemy to trzy pary na dzień, w związku z zapytaniem do mieszkańców wychodzi na to, że najbardziej potrzebne by były pociągi relacji Lubawa - Iława Główna o godzinach: 6:00 rano (Dla uczniów szkół w Iławie oraz ludzi starszych itd.), 12:00 oraz 17:00, z powrotami co godzinę + uwzględniając ostatni kurs do Iławy bez powrotu, zakładając, że przewoźnik nie będzie chciał trzymać taboru na stacji w Lubawie.
Adam Dąbrowski pisze: 23 sie 2020, 12:53 Jakieś inwestycje tam były, ale nie wiem jak to wygląda w tej chwili. Może ktoś z miejscowych poratuje??
Byłem zarówno z tyłu zakładu jak i przy bramie wjazdowej, jako, że stale obserwuje LK252 i robię przechody na jej całej długości. Są trzy tory, jeden w hali, dwa na zewnątrz zakończone kozłami. Te dwa na zewnątrz służą do oblotu składu, jako, że są dwie zwrotnice na terenie zakładu. Wygląda to wszystko podobnie jak przed rokiem 2018/2019 lecz po prostu jest skrócone.
kuba_mk pisze: 23 sie 2020, 22:12 Ostatni pociąg wjechał pod koniec grudnia 2019 r. Od tamtego czasu nie pojechało nic.
Jako, że obserwuje linię od końcówki 2018 roku (Jeśli chodzi o zdawczy) wątpię, że ostatni pociąg wjechał w 2019 roku - bardziej w 2018 sądząc po stanie główek szyn w dziennych obserwacjach od 2019 roku oraz relacjach mieszkańców okolic torów. Jedyne co wjeżdżało na linię i nadal wjeżdża to drezyny PKP PLK które uciekają w ten sposób przed pośpiesznymi - wyjaśnia to wyślizgane szyny na 1 km linii w Zajączkowie Lubawskim. Natomiast ostatni kurs w ogóle do zakładu to na pewno był ok. 3-5 tygodni przed przejazdem Turkolu i była to drezyna opryskująca torowisko.

Niedługo wybieramy się z podziękowaniami do IKEA Industry w zamian za pomoc w realizacji przejazdu pociągu, dopytamy się przy okazji czy są jakieś plany eksploatacji w najbliższym czasie. Będę informować.

Pozdrawiam - Bartosz "Niko"
Bartosz Niko Brechelke
PiotrSzóstek
Towos
Posty: 33
Rejestracja: 30 lis 2009, 16:16
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: PiotrSzóstek »

Tu stacja Grudziądz :-)
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: bastard »

Poniżej link do artykułu na temat tej linii - wywiad z zastępcą burmistrza Lubawy Stanisławem Kieruzelem.

https://www.infoilawa.pl/aktualnosci/it ... asazerskie

Wypowiedź raczej nie napawa optymizmem.
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Witajcie forumowicze,
wybaczcie za brak aktywności w ostatnim czasie, ale działaliśmy w temacie linii ;)

Jest kilka wieści dot. linii z którymi chciałbym się z wami podzielić :)

- TurKol 2021 do Lubawy to temat pewniak, na pewno się odbędzie w okolicach Lipca jak w 2020 roku.
- Pojawił się podmiot kolejowy zainteresowany linią kolejową do Lubawy. Zarówno w temacie towarowym jak i osobowym.
- W okolicach dosłownie ostatnich metrów linii kolejowej, przy koźle oporowym, Szynaka Meble rozpoczęła budowę parkingu - Niestety przez nieuwagę budowlańców uszkodzone zostały cztery podkłady znajdujące się pod rozjazdem. Zgłosiłem ten fakt do Szynaki, która po skontaktowaniu się z miastem wymieniła podkłady i naprawiła szkody. Co ciekawe, budowany parking obok torowiska, jest kładziony z dojściem do peronów na dworcu.
- Na linii kolejowej pojawia się regularnie drezyna sprawdzająca przejezdność szlaku. (Wjeżdża na bocznicę do IKEA).
- Wszystkie zwrotnice są nasmarowane i chodzą lepiej niż na niektórych głównych dworcach...
- Jesteśmy w trakcie rozmów z miastem, dwoma gminami oraz firmami.

i na sam koniec, następny pociąg na dworzec w Lubawie wjedzie jeszcze przed TurKolem...Szczegóły w przyszłości 8)

Do usłyszenia! ;)
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze: 14 mar 2021, 21:00Witajcie forumowicze,
wybaczcie za brak aktywności w ostatnim czasie, ale działaliśmy w temacie linii :wink:
[...]
Do usłyszenia! ;)
Dzięki za garść ciekawych informacji i prosimy o więcej. Powodzenia w dalszych działaniach! :smile:
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Czołem!
Dzisiaj postanowiłem wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż LK252 no i zgadnijcie co zastałem w Zajączkowie Lubawskim...Drezynę PLK!
Panowie byli na fajce na dawnym peronie "Lubawskim", więc podszedłem i podpytałem o kilka rzeczy. Okazuje się, że Panowie wycinali krzaki na linii, aż do rozjazdu na bocznicę do IKEA Industry. Chciałem podpytać o jeszcze kilka rzeczy ale akurat zbliżał się skład IC i szybko wskoczyli na drezynę i po przestawieniu zwrotnic na wjazd na magistralę E65, szybko odjechali. Poniżej załączam fotorelacje :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drezyna w tym miejscu nie jest czymś super rzadkim, na co dowodem są ślady na szynach które są cały czas świeże - PLK chowa się tutaj drezynami, ale to co uczyniło to spotkanie ciekawszym jest właśnie cel pracowników PLK - wycinanie krzaków i sprawdzanie szlaku ;)

Jeśli coś będę wiedział, będę informował ;)

Pozdrawiam
Bartosz "Niko" Brechelke
Bartosz Niko Brechelke
Radek
InterCity
Posty: 303
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: Radek »

Tymczasem będą autobusy Iława - Lubawa - Nowe Miasto Lubawskie:

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 68947.html
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Te autobusy będą pewnie złożone z całej floty Autosanów H9 z PKS Iława :lol: Nie ma się o co martwić bo to będzie to co było kilka lat temu tylko rozgłoszone w formie "współczesnego środka transportu" hahahah.

Tymczasem wieści o TurKolu, data sugerowana przyjazdu to 18 Lipca. Rozmawiamy z podmiotami w ramach współpracy przy tworzeniu atrakcji na dworcu. W planie są kultowe auta, straż pożarna oraz wiele więcej :)
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze: 31 maja 2021, 12:17Te autobusy będą pewnie złożone z całej floty Autosanów H9 z PKS Iława :lol: Nie ma się o co martwić bo to będzie to co było kilka lat temu tylko rozgłoszone w formie "współczesnego środka transportu" hahahah.
@NikoT, ale skąd ta pewność? Marszałek rozpisze przetarg, a kto go wygra - zobaczymy. Być może będzie to przewoźnik dysponującym trochę lepszym taborem? Na pewno warto obserwować wymagania jakościowe, jakie zostaną zawarte w dokumentacji przetargowej na obsługę linii.

Dlaczego w ogóle uruchomienie autobusów traktujesz jako zmartwienie? :smile:

Zauważ, że autobus może obsłużyć - co prawda trochę na okrętkę - jednocześnie Nowe Miasto Lubawskie i Lubawę, czego przy istniejącym układzie sieci kolejowej pociąg nie zapewni. A nawet z samej Lubawy do samej Iławy pociąg też pojedzie trochę na okrętkę. Na pewno nie wyśmiewałbym więc ani nie lekceważył pomysłu marszałka na wojewódzkie linie autobusowe, bo to jest działanie w dobrym kierunku, choć na razie na symboliczną skalę.

Reaktywacja linii kolejowej z Zajączkowa do Lubawy wymaga wcześniej bardzo uczciwego zderzenia się z pytaniem, komu i jak mogłaby ona dziś posłużyć. Jakie dzisiaj są jej silne, a jakie słabe strony? Jakie mogą być w przyszłości? Co można zmienić? Oczywiście bez wypierania rzeczywistości. :) W kwestii ewentualnego ruchu towarowego potencjał wydaje się jasny. Ale ruch pasażerski?

Ja osobiście w autobusach marszałka i innych nie szukałbym konkurencji, ale raczej próbował szukać sprzymierzeńca w długim i niełatwym procesie ponownego zachęcania społeczeństwa do korzystania z transportu publicznego w ogóle. Bo na razie chyba wygrywają samochody osobowe. :(
NikoT pisze: 31 maja 2021, 12:17Tymczasem wieści o TurKolu, data sugerowana przyjazdu to 18 Lipca. Rozmawiamy z podmiotami w ramach współpracy przy tworzeniu atrakcji na dworcu. W planie są kultowe auta, straż pożarna oraz wiele więcej :)
Powodzenia!!!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Fakt, dziękuję za poprawkę :)

Autobusy faktycznie mogą być dobrym sojusznikiem, pytanie czy to nie jest jedynie (jak to zwykle bywa) gadka i obiecanki...
Bartosz Niko Brechelke
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: Adam Dąbrowski »

NikoT pisze: 04 cze 2021, 11:38Autobusy faktycznie mogą być dobrym sojusznikiem, pytanie czy to nie jest jedynie (jak to zwykle bywa) gadka i obiecanki...
Wygląda na to, że autobusy linii Iława - Lubawa - Nowe Miasto Lubawskie ruszają w drogę pod szyldem PKS Iława:
https://gazetaolsztynska.pl/lubawa/7425 ... jazdy.html

Więcej o "marszałkowskich liniach autobusowych":
https://www.olsztyn.com.pl/artykul,mars ... 32702.html
https://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu ... w-regionie
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
NikoT
Towarowy
Posty: 24
Rejestracja: 10 lip 2020, 18:03
Lokalizacja: Lubawa/Poznań

Re: Linia kolejowa nr 252 Zajączkowo Lubawskie - Lubawa

Post autor: NikoT »

Trochę czasu minęło, dlatego pora na wieści Grudniowe z linii kolejowej numer 252.

Przepraszam za brak obecności i długi czas bez żadnych wieści ale wiele się działo o czym wam dzisiaj opowiem.


TurKol w Lubawie

Zacznijmy od przygód z TurKolem - Odbył się bez większych problemów. Wykorzystałem fakt, że przyjechał szynobus, a nie - tak jak zakładano - skład wagonowy i nagrałem CabView całej linii w celach archiwalnych. Aktualnie jestem w trakcie montażu filmiku i wstawiam go na YouTube. Link załączę w tym wątku jak już będzie gotowy do opublikowania.

Zainteresowanie było spore, cały skład był wypełniony, a i na dworcu było trochę osób. Oczywiście mniej niż zakładano przez niezapowiedzianą zmianę terminu z Lipcowego na Wrześniowy oraz usunięcie oferty dla mieszkańców Lubawy z dojazdem do Iławy autobusem. (Co szczerze, zdziwiło mnie bo wykluczyło to dość sporą część pasażerów z podróży...)

Czy w przyszłym roku odbędzie się TurKol do Lubawy? Czas pokaże, na razie nic jeszcze nie wiem.

SKPL

Z pozytywnych wieści, około rok temu, skontaktował się ze mną SKPL z zapytaniem o naszą lokalną linię kolejową. Rozmowa szybko przerodziła się w dyskusję i razem z lokalnym samorządem zaczęliśmy prowadzić rozmowy. SKPL wykonało analizę i wszystko wskazywało pozytywne wnioski, opłacalność była (I nadal jest). Plan zakładał sprowadzenie Motoraka z Pleszewa do Lubawy i prowadzenie nim pociągów na 252. Wszystko zostało zapięte na ostatni guzik i miał odbyć się przejazd SKPLu promocyjny do Lubawy, tydzień po TurKolu. Poprzedzały go rozmowy z przedstawicielami władz miasta oraz SKPLu. Niestety, nie doszło do porozumienia przez co SKPL został odstawiony na bok.

Jednak nie jest to koniec tematu z SKPL. IKEA aktualnie prowadzi rozmowy z nimi na temat przewozów towarowych, być może powrócą zdawki ale już nie prowadzone przez PKP Cargo ale przez SKPL?

Odzew mieszkańców

Od dłuższego czasu, głos mieszkańców miasta oraz lokalne gazety co raz głośniej mówią o naszej linii kolejowej i możliwości prowadzenia ruchu kolejowego z Lubawy do Iławy. Lokalne gazety poruszają ten temat tak często jak jeszcze nigdy tego nie robiły. Można powiedzieć, że temat kolei w Lubawie odżył po prawie 10 letniej przerwie co na pewno jest pozytywnym znakiem.

Niedługo odbędą się wybory burmistrza w Lubawie i według mnie, głównym - bardzo mocnym - argumentem w walce o to stanowisko będzie komunikacja kolejowa Lubawy z światem. Pytanie czy nie skończy się to tylko na kiełbasie politycznej i pustych obietnicach?




Kończąc, linia żyje i ma się dobrze. IKEA po letnich wichurach które dość obniżyły przejezdność szlaku, oczyściła go i znów można jeździć. Więc szlak można uznać za czynny bez ruchu kolejowego. Zapraszam do zadawania pytań jeśli takie są :)


Przy okazji, czy ktoś byłby chętny na przejazd drezynowy po naszej LK252? Ktoś zna się na organizacji takich rzeczy?
Bartosz Niko Brechelke
ODPOWIEDZ