Gołdap

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Czy powróci ruch osobowy do Gołdapi

TAK
22
51%
NIE
21
49%
 
Liczba głosów: 43

Awatar użytkownika
-Bartek-
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 22 mar 2006, 14:33

Gołdap

Post autor: -Bartek- »

Czy jest jakaś szansa na reaktywację linii Olecko Gołdap, czy to tylko nierealne marzenia :?:
Ostatnio zmieniony 31 mar 2006, 10:28 przez -Bartek-, łącznie zmieniany 3 razy.
Sebastian

Re: Gołdap

Post autor: Sebastian »

-Bartek- pisze:Czy jest jakaś szansa na reaktywację linii Olecko Gołdap, czy to tylko nierealne marzenia :?:
Szanse zawsze jakieś tam są.W tym przypadku linia jest w fatalnym stanie<z Olecka do Gołdapi>,trzeba byłoby znacznych nakładów finansowych żeby wyremontować tą linię,a najlepiej zbudować ją od nowa.Podobno burmistrz Gołdapii planuje przedłużyć tory aż do Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim!Jest to około 100 km.Pozdrawiam! :lol:
Awatar użytkownika
-Bartek-
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 22 mar 2006, 14:33

Post autor: -Bartek- »

Jak ktoś by się do tego przyłożył to i by te 100km do Czerniachowska by wybudowali :wink: .
Sebastian

Post autor: Sebastian »

-Bartek- pisze:Jak ktoś by się do tego przyłożył to i by te 100km do Czerniachowska by wybudowali :wink: .
Kiedyś Gołdap nie był stacją końcową!Tory biegły na dawną Wystruć,dzisiejszy Czerniachowsk!Tylko ruscy rozebrali tę linię w 1945 roku.Podobno nawet słyszałem wczoraj w TVP3 OLSZTYN,że pociągi z Warszawy do Wilna jeżdziłyby przez wschodnie Mazury,Gołdap,oczywiście jakby położyli tor do miejscowości Krasnolesie!Pozdrawiam! 8)
Ostatnio zmieniony 31 mar 2006, 14:39 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Apropos torów z drugiej strony granicy. Tory w obwodzie leża, są używane, kończą się kilkanaście km. przed polską granicą w miejscowości zdaje się Krasnolesie. Dojechaliśmy tam ichniejszym szynobusem na imprezie 3 lata temu.
Sebastian

Post autor: Sebastian »

Tomek pisze:Apropos torów z drugiej strony granicy. Tory w obwodzie leża, są używane, kończą się kilkanaście km. przed polską granicą w miejscowości zdaje się Krasnolesie. Dojechaliśmy tam ichniejszym szynobusem na imprezie 3 lata temu.
Potwierdzam Tomku twoje informacje,że po stronie rosyjskiej tory leżą!Do miejscowości Krasnolesie jest z Gołdapi około 12 km.Jak widać nie jest to daleko!Tylo ile kosztowałoby przedłużeniae torów z Gołdapi do tej miejscowości?Orientuje się może z was ktoś?Pozdrawiam! :lol:
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Położenie torów to jedno, a co po nich ma jeździć to zupełnie co innego.
Biorąc pod uwagę ruch na polsko - rosyjskich kolejowych przejściach granicznych (Braniewo jest chyba chlubnym wyjątkiem) to raczej nie byłoby sensu reaktywowac takiego połączenia. Tym bardziej, że z drugiej strony prawie same lasy.
Awatar użytkownika
smopi
Osobowy
Posty: 51
Rejestracja: 27 paź 2005, 16:04
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Re: Gołdap

Post autor: smopi »

-Bartek- pisze:Czy jest jakaś szansa na reaktywację linii Olecko Gołdap, czy to tylko nierealne marzenia :?:
tez się tym kiedys interesowałem i znalazłem w necie plan rozwoju powiatu Gołdap na nastepne lata. Jest w nim zapisane wznowienie ruchu pasażerskiego oraz odbudowa torów do granicy z Obwodem i wznowienie ruchu towarowo-pasazerskiego.
Obrazek
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Sprawę cały czas na miejscu monituje Michał. Odbudowie linii ma patronować stowarzyszenie "EGO" ( http://ego.mazury.pl/ ). Nie ma już na szczęście mowy o pozyskiwaniu materiału staroużytecznego z linii Czerwonka-Sągnity (oj, Piotr się ucieszy! ), a NG ma się odbywać przy współpracy PLK, samorządu i co najważniejsze - zakładu kruszywa w Stożnem. Nie wiem jak tam Lasy Państwowe i W.P. (wszak to dla nich linia jest "PZ" ) - ale też powinny być wprzęgnięte w korzystną dla nich inwestycję. Wszystko ma być polane obficie dodtacjami z UE (po to właśnie te mocno naciągane plany przejścia granicznego). W lutym było nawet spotkanie organizacyjne zainteresowanych stron.

Może więc kiedyś... kolega Smopi pojedzie z Węgorzewa do Gołdapi pociągiem (ale przez Kętrzyn, Ełk, Olecko) :D
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
Awatar użytkownika
-Bartek-
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 22 mar 2006, 14:33

Post autor: -Bartek- »

1) Posiada ktoś może jakiieś foty z Gołdapi np: ostatni pociąg do Gołdapi
2) Ma ktoś może ostatni obowiązujący tam rozkład jazdy?

Za odpowiedzi z góry dziękuję
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Linki do m.in. ostatnich gołdapskich klimatów "pod parą" z pocz. lat 90 są w tematach:

http://www.anduril.linuxpl.com/kmk/viewtopic.php?t=29
http://www.anduril.linuxpl.com/kmk/viewtopic.php?t=188

Realacji z ostatniego przejazdu (pełzania) do Gołdapi - czyli imprezy "Mazury 2003" - było sporo (look linkownia na "torowiskiem") - ale część na razie nieczynna z powodu kolejowej katastrofy "Krasuli".

"Wykoleiła się" niestety ostatnio także fajna fotorelacja z imprezy z wiosny 2001 roku, gdy MK załatwili doczepę (bonanzę) do regularnej zdawki towarowej. Był to chyba ostatni TOWOS na linii, no w ogóle jeden z ostatnich planowych przejazdów towarowych. W razie czego mogę podrzucić tę ostatnią na priv (ale to ponad 10 MB).
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

-Bartek- pisze:Posiada ktoś może jakieś foty z Gołdapi
Co prawda temat i cytowane pytanie uległy już lekkiej dezaktualizacji, myślę jednak, że warto je odkopać i przyjrzeć się aktualnej (IX.2007) sytuacji gołdapskiej stacji.

Poniżej krótka fotorelacja z tamtejszego dworca.

Więcej zdjęć:
http://www.zdjecia.ruciane-nida.org/cat ... cat_id=201
Załączniki
...i pobliski przejazd kolejowy.
...i pobliski przejazd kolejowy.
Druga z nastawni - przy wyjeździe w stronę Olecka...
Druga z nastawni - przy wyjeździe w stronę Olecka...
Wyjątkowo dobrze zachowana nastawnia od strony granicy państwa.
Wyjątkowo dobrze zachowana nastawnia od strony granicy państwa.
Wieża wodna.
Wieża wodna.
Kolejne ujęcie.
Kolejne ujęcie.
...oraz od strony peronów (treść widocznej po lewej tablicy to: &amp;quot;Witamy na Mazurach&amp;quot;).
...oraz od strony peronów (treść widocznej po lewej tablicy to: &quot;Witamy na Mazurach&quot;).
Budynek dworca od strony miasta...
Budynek dworca od strony miasta...
Tomasz Sonntag
Towos
Posty: 35
Rejestracja: 17 sty 2007, 19:15
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomasz Sonntag »

Tomek pisze:Apropos torów z drugiej strony granicy. Tory w obwodzie leża, są używane, kończą się kilkanaście km. przed polską granicą w miejscowości zdaje się Krasnolesie. Dojechaliśmy tam ichniejszym szynobusem na imprezie 3 lata temu.
Należy zaznaczyć że do Krasnolesia pociągi pasażerskie również nie docierają. Wydaje mi się że przejście graniczne w tym miejscu niema większego sensu.

Co do samej reaktywacji Gołdapii to niestety wiele już słyszałem deklaracji co to samorządowcy nie mają w planie, ale są to tak potężne koszty że chyba sami sobie z tego nie zdają sprawy. Wiem że wielu Miłośników Kolei nie jest obiektywnych jak chodzi o kolej i wszędzie widzieliby pociągi (ja też się na tym łapię :) ), ale czy faktycznie Gołdap generowałaby aż takie potoki podróżnych? Pozostawiam to bez odpowiedzi. Ja widziałbym tu raczej coś na wzór kolei drezynowej. pozdrawiam.
Tomasz S
flugzeug30
Pospieszny
Posty: 128
Rejestracja: 18 lip 2007, 21:42
Lokalizacja: Lodz/Warszawa
Kontakt:

Post autor: flugzeug30 »

Jezeli moglyby byc na Goldap kursy pasazerskie, to maksymalnie wystarczy SA-106 (i to raczej bez doczepnego wagonu).
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

flugzeug30 pisze: (...) to maksymalnie wystarczy SA-106 (i to raczej bez doczepnego wagonu).
Oho :!:
Widzę, że badanie potoków podróżnych zostało już przeprowadzone. Ciekaw jestem jaką metodą :?: na jakiej próbie :?: i w jakim okresie :?:
L.L.
ODPOWIEDZ