O dziale "Dokumentacja kolejowa (Warmia i Mazury)"

Uporządkowany zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących sieci kolejowej na Warmii, Mazurach i pozostałych ziemiach byłych Prus Wschodnich;

Moderator: bastard

bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

O dziale "Dokumentacja kolejowa (Warmia i Mazury)"

Post autor: bastard »

Witam w nowym dziale "Dokumentacja kolejowa (Warmia i Mazury)"

Dział ten powstał w wyniku rozmów z Adamem Dąbrowskim, a inspiracją do jego powstania był zamiar udostępniania przeze mnie moich zbiorów - głównie planów stacji powojennych ( poszukiwanych przez wielu Miłośników Kolei ) które posiadam lub do których mam dostęp.

Od razu zwracam uwagą tytuł działu – nie będą tutaj zamieszczane aktualne plany bądź plany nawet kilkudziesięcioletnie na których niewiele się zmieniło. Te stanowią tajemnicę przedsiębiorcy ( w tym przypadku Zakładu Linii Kolejowych ) i nie mogą być udostępniane. Może uda się zrobić parę wyjątków, ale to zobaczymy dopiero w przyszłości.

Plany ( ale i nie tylko ) będę sukcesywnie zamieszczał w poszczególnych wątkach po zeskanowaniu. Będą to skany w większej rozdzielczości niż obecnie zamieszczane na forum ( co wymusza format planów ) - zdecydowanie poprawi to ich czytelność.
Generalnie będą dwa rodzaje planów:
1. Plany tzw. drogowe ( schematyczne i sytuacyjne )
2. Plany srk ( tutaj np. urządzeń srk, pędni czy kabli itp. – zawsze jednak w powiązaniu z układem torowym ).
3. Inne materiały
Przy niektórych będę zamieszczał własne opisy, uwagi lub wyjaśnienia, czasami dołączając też skany ciekawszych dokumentów pisanych. Można będzie odnieść wrażenie, że materiały lub opisy powinny być w działach: Kolej wczoraj lub Kolejowe muzeum, jednak na razie pozostanie to w takiej formie.

Jakość planów i innych materiałów jest różna – wynika to z ich czytelności, stanu lub wieku. Część z nich postaram się obrobić graficznie aby poprawić czytelność, jednak nie zawsze się to uda.

Parę uwag odnośnie strony formalno-prawnej związanej z wykorzystaniem zamieszczonych materiałów:
1. Wszystkie te materiały można ściągać i wykorzystywać do własnych, niekomercyjnych celów.
2. Jakakolwiek forma osiągania korzyści majątkowych z powielania lub publikowania tych materiałów jest niedozwolona.
3. Zabronione jest publikowanie ich w jakiejkolwiek formie bez mojej zgody. Nie dotyczy to tego forum, gdzie materiały te w całości lub we fragmentach można publikować. Należy tylko podać źródło gdzie są opisane zasady ich dalszego wykorzystywania.
4. Przy niektórych materiałach – które zostaną mi udostępnione przez inne osoby – mogą pojawić się dodatkowe ograniczenia. Dlatego proszę o dokładne czytanie tekstu przy zamieszczonych materiałach.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości - kontakt na PW przez forum. Proszę tutaj o cierpliwość – z uwagi na różne obowiązki odpowiedź może być udzielona po kilku lub sporadycznie po kilkunastu dniach.

Proszę również o nieprzysyłanie do mnie próśb o plany. Wszystko co posiadam i nie zawiera żadnych ograniczeń - będę sukcesywnie zamieszczał na tym forum.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2013, 20:22 przez bastard, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ